• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Migrační vlna ve Zlínském kraji nemá konce

  22.9.2022
  Simona Knotková

  Policisté v příhraničních oblastech Zlínského kraje zajistili od pondělí do čtvrtečního rána 383 nelegálních migrantů převážně ze Sýrie. Od začátku této migrační vlny jich tak na Zlínsku bylo 2237. Enormní nárůst počtu běženců, převážně z Blízkého východu, zaznamenali zlínští cizinečtí policisté od letošního května, loni byl záchyt migrantů téměř nulový. Ve středu policisté také dopadli převaděče z Turkmenistánu. S nárůstem migrace policie podle Kyšnerové neustále posiluje výkon služby v příhraničí.

  „Poslední záchyty jsme měli dnes v noci ve Starém Městě, Bystřici pod Lopeníkem a v Uherském Brodě. Jednalo se o 17 Syřanů. Rovněž se nám včera (ve středu) ráno podařilo zajistit převaděče z Turkmenistánu, který za úplatu migrantům pomáhal překročit státní hranici mezi Slovenskem a Českou republikou. Tento cizinec převážel čtyři běžence v osobním automobilu a poté je vysadil v obci Strání. Při zpáteční cestě jsme převaděče dopadli,“ uvedla v tiskové zprávě policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

  Zajištěné migranty policie převáží do registračního místa v Holešově na Kroměřížsku, kde je eviduje, udělá identifikační úkony a zjišťuje jejich totožnost. „Poté jim vystavíme sdělení, ve kterém jsou poučeni o povinnosti neprodleně opustit Českou republiku. V případě, že se rozhodnou setrvat na našem území, mají povinnost dostavit se na odbor azylové a migrační politiky, kde požádají o vízum za účelem strpění pobytu na území,“ uvedla Kyšnerová.

  Holešovský migrační point zřídila policie před dvěma týdny, reagovala tím na vysoké počty zajištěných nelegálních běženců přecházejících zejména přes území Zlínského a Jihomoravského kraje. „V holešovském pointu běžně odbavíme okolo 150 migrantů za den, vypomáháme i kolegům z Jihomoravského kraje,“ uvedla Kyšnerová. V areálu holešovské policejní školy jsou postaveny velkokapacitní stany, které fungují jako mobilní kanceláře. Zřízení registračního místa vyvolalo nevoli některých tamních obyvatel. Policie však již dříve uvedla, že obyvatelům Holešova nic nehrozí, areál je 24 hodin denně střežen a uprchlíci jej nesmí opustit.

  Cizinci využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do České republiky a dále do Německa.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte