Milevské maškary slaví 160 let. Do města se vrací po roční pauze

24.2.2022
Jiří Bydžovský

Město Milevsko v letošním roce opět ožije maškarním ruchem. Stane se tak po roční odmlce v sobotu 26. února. Letos je to přesně 160 let, kdy Milevské maškary spatřily světlo světa. Patřičné oslavy, které by tak významné jubileum zasloužilo, není ale možné kvůli aktuální situaci uskutečnit.

„I přesto, že program nebude tak rozsáhlý jako v předchozích letech, nemusíte se bát. Nuda rozhodně nebude,“ uvedli organizátoři.

Hlavní program se odehraje v sobotu na milevském náměstí, kde od 9 hodin lze navštívit masopustní jarmark a zabijačkové hody. Nebude chybět ani doprovodný program na pódiu. Samotný průvod vyjde ve 14 hodin od domu kultury a po tradiční trase dorazí okolo 15 hodiny na náměstí E. Beneše. Chybět nebude medvědář, Bakus, dlouhán, bába s nůší, párkař, holič, slepičí farma a řada dalších tradičních maškar.

Milevský masopustní průvod má ve městě tradici od roku 1862. Každoročně se ho účastní několik set masek. „Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány od roku 2018 mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky,“ uvedli organizátoři.

Zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte