• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Milion korun za měsíc. Lidé zachraňují vyhořelý kostel

    2.12.2020

    Přes milion korun poslali během pouhého měsíce lidé na záchranu respektive obnovu vyhořelého kostela svatého Michala v Praze 5. Ten požár zachvátil koncem října. Přispívat bude možné po dobu jednoho roku.

    Hranice jednoho milionu korun byla na transparentním účtu překročena v pondělí 30. listopadu. Posílat libovolnou částku však mohou lidé i nadále, a to na účet 500089822/0800. Sbírka potrvá do začátku listopadu příštího roku. Vybrané finance budou použity na opravu kostela.

    Na obnově chrámu se už pracuje

    „Do sbírky se zapojují drobní dárci, ale i tací, kteří přispívají desítky tisíc korun,“ popsala Hana Třeštíková, radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči.

    I když sbírka jako taková potrvá rok, na obnově kostela se už pracuje. Probíhá zde takzvaná pasportizace celého objektu, pořizují se snímky toho, co z kostela zbylo a bude se také dělat 3D scanning stávajícího stavu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ), který jej pro město připraví bezplatně. Poté nastane další fáze, ve které by měla vzniknout ochranná konstrukce, jejímž smyslem bude konzervovat zbylé části kostela, aby vlivem počasí nedošlo k další degradaci.

    Pomůže fotodokumentace

    Výhodou je, že Národní muzeum má mnohem více informací o stavbě kostela, než kdo čekal. Při obnově velmi pomůže fotodokumentace, dokumentace rozebírání kostela a jeho opětovného sestavování i částečná dokumentace interiéru.

    Praha má nový kostel na Barrandově. Podívejte se

    Proč rozebírání a sestavování? Celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. Století, který je znám jako chrám sv. archanděla Michaela, nebo také karpatský kostelík sv. Michala, byl totiž do zahrady Kinských přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi. Šlo o dar Rusínů svému tehdejšímu hlavnímu městu, Praze, jako jejich typické lidové stavby. Chrám se poté stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

    Postaven byl v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl asi 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký, věž sahala do výšky asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha.



    Nepřehlédněte