Milionové ztráty, soud s magistrátem. Přesto Praha podnikateli pronajme luxusní restauraci

22.9.2020
Redakce

Jak jsme informovali již dříve, do výběrového řízení na nájem restaurace se přihlásilo sedm zájemců, mezi nimiž byli i zkušení restauratéři. Na základě vyhodnocení předem daných kritérií však nakonec byla vybrána společnost Lorinfaj Promotion podnikatele albánského původu Lorence Hysiho.

Skandál v centru Prahy. Luxusní restauraci si od města pronajme kontroverzní podnikatel z Albánie

Jeho jméno vzbudilo v restauratérské komunitě poprask. Již v současnosti totiž provozuje restauraci na rovněž prestižní adrese v centru města – v Rytířské ulici. Nepříliš úspěšně. I tato restaurace je v majetku města Prahy.

Milion sem, milion tam

Problém je, že firma v minulosti podle dostupných zdrojů vedla s hlavním městem hned několik soudních sporů. Některé z nich dokonce nebyly v době výběrového řízení ukončeny. Šlo o statisícové částky. Jak zjistila redakce Našeho regionu Praha, albánský podnikatel má s financemi celkově potíže, jeho podnikání je dlouhodobě ve ztrátě. Podle účetní uzávěrky z roku 2017 byla jeho firma v minusu 11 milionů korun. Situace se příliš nezlepšila ani v roce 2018. To provozní výsledek činil minus deset milionů korun. Tedy opět ztráta. Z podrobného zkoumání uzávěrky vyplývá jednoznačný závěr: podnik nemůže dlouhodobě fungovat. Každým rokem totiž majitel musí jeho provoz dotovat, jinak by nepřežil.

Firmě navíc uštědřil políček koronavirus. Provozování restaurace je v současnosti těžký byznys. Centrum města je bez turistů, ti přitom v místních restauracích nechali většinu tržeb. Jak vyplývá z Registru smluv, problémy má i Hysiho firma. Kvůli šíření koronaviru si požádala o snížení nájemného o třicet procent. I tady se město zachovalo podivně. Ve smlouvě o snížení nájmu se totiž nájemce zavazuje, že nevede s pronajímatelem soudní při. Obě strany smlouvu podepsaly. Jak ale vyplývá z justičního rejstříku, město se s podnikatelem v současnosti soudí. Pře je v současnosti ve stavu „Pokračování řízení“ a to již od října 2019. Jde tedy o živou kauzu.

Platí smlouvy?

Podle zdrojů Našeho regionu Praha se Magistrát hlavního města Prahy snaží z podnikatele vymoci dlužné nájemné. Pokud je to pravda, šlo by o skandál. Nejenže by tak byla neplatná smlouva o snížení nájemného u restaurace v Rytířské ulici, ale rovněž by nedávalo smysl pronajmout takto problematickému podnikateli další restauraci, přímo na Staroměstském náměstí.

Zjistit obsah sporu od jeho účastníků se redakci nepodařilo. „Doporučuji se primárně obrátit na Trade centre Praha (zprostředkující firmu, pozn. red.), kde Vám poskytnou základní informace,“ napsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na doplňující otázky nereagoval. Odpovědi jsme nezískali ani od zprostředkující firmy Trade centre Praha. Ačkoli byl mluvčí v kopii veškeré e-mailové komunikace, na žádný z dalších e-mailů již nereagoval. Redakce se pokusila spojit i s majitelem Lorinfaj Promotion, Lorencem Hysim. To se však nepovedlo. Firma neprovozuje vlastní internetovou prezentaci, k nalezení není ani na sociálních sítích.

vlbNepřehlédněte