Milióny korun míří na obnovu památek v Plzni

22.6.2022
Andrea Jančová

Plzeň pomůže majitelům nemovitých kulturních památek s jejich opravami. Rozdělí jim téměř tři miliony korun. Peníze na přesně specifikované opravy od města získalo 16 majitelů plzeňských památek. Mohou to být soukromí vlastníci, firmy nebo církevní organizace.

Rozdělení dotací schválili  zastupitelé. „Mezi objekty, jež získaly podporu, jsou jak venkovské usedlosti v okrajových částech města, tak gotické či renesanční měšťanské domy v centru, kostely, ale také stavba architektonické moderny z 20. let minulého století,“ popsala náměstkyně primátora odpovědná za památkovou péčí Eliška Bartáková (ANO).  Město rozdělilo žadatelům dotace od 60.000 do 300.000 korun. Celkové odhadované náklady na rekonstrukce a opravy 16 podpořených objektů jsou přes 8,5 milionu korun.

Město například přispěje na opravu nejstaršího domu v Plzni, takzvaného Tepelského domu ve Zbrojnické ulici vedoucí z hlavního náměstí. „Nejstarší písemný doklad o něm je datován v roce 1407. Má zachovanou raně gotickou komoru a cenné barokní prostory, které vznikly po jeho přestavbě na počátku 18. století, později prošel klasicistními úpravami,“ řekla Bartáková. Majitelé připravují opravu fasády ve dvoře, na níž město poskytne 110.000 korun.

O více než půl tisíciletí mladší je objekt EUC Kliniky na Denisově nábřeží z let 1926 až 1927 od architekta Bohumila Chvojky. Původně budova Okresní nemocenské pojišťovny je podle Bartákové hodnotnou stavbou české moderny a dokladem meziválečného rozvoje Plzně. Vlastník rozsáhlý objekt opravuje postupně od roku 2002. Letos město přispěje 200.000 korunami na obnovu výzdoby halové chodby.

Další peníze od města pomohou majitelům například s restaurováním sgrafitové výzdoby od Mikoláše Alše, s opravami venkovských usedlostí a chlévů na Koterovské návsi a na náměstí v Božkově, s opravou bočních dveří Velké synagogy, s opravami vnějších schodišť kostela Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, s restaurováním sochy svatého Pavla a opravou zděných pilířů kostela Narození Panny Marie v Plzni – Křimicích nebo s opravami fasády severního průčelí kostela sv. Mikuláše na Mikulášském náměstí.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte