• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Milostivé léto: Primátorka Brna o své minulosti ve vymahačském byznysu mlčí

  30.1.2023
  Jan Štoll

  Markéta Vaňková (ODS) sedí v primátorském křesle města Brna už druhé volební období. V minulosti ale jako advokátka vymáhala dluhy pro neprůhlednou firmu ve Velké Británii. Zda to mělo vliv i na pozdější liknavou podporu Milostivého léta v Brně, není zřejmé. Primátorka o minulosti nechce mluvit.

  Hospodářské noviny před nedávnem přinesly novou informaci k minulosti dnešní primátorky Brna. Ta mezi roky 2007 až 2011 působila v nesmírně výnosném byznysu vymáhání pohledávek. Z původního dluhu, například sto korun za nezaplacenou pokutu, se díky poplatkům exekutorům a advokátním kancelářím stala velmi lukrativní pohledávka v řádu tisíců či desítek tisíc korun. Tak se rozjíždí nemilosrdný byznys, který statisíce lidí v celém Česku uvrhl do neřešitelné dluhové spirály. Poplatky, úroky a penále totiž dluh začaly dělat nesplatitelným. Případně lidé v dražbách a exekucích přicházeli o majetky v nesrovnatelně vyšší hodnotě, když se v dražbě za „babku“ prodal jejich jediný majetek – rodinný dům, aby se umořila původně bagatelní pohledávka. Byl to natolik bobtnající celospolečenský problém, že lidovečtí poslanci v čele s Markem Výborným připravili zákon, který dlužníkům v akci pod názvem Milostivé léto, umožnil najít z dluhové spirály cestu ven. Zaplatit původní dluh, poplatek 908 korun exekutorovi, a jednou provždy problém vyřešit. K velké nelibosti exekutorů a firem navázaných na exekuční byznys.

  Dluhy z Ostravy, a co ještě?

  Vaňková už před čtyřmi roky přiznala, že takto podala jako advokátka 9500 žalob. Podle odhadu HN se celková vymáhaná suma mohla vyšplhat na nižší stovky milionů korun. Vaňková ale tvrdila, že si účtovala odměnu pouze 700 tisíc korun. Pohledávky takto vymáhala ve prospěch firmy Brandson Enterprises (BE) registrované ve Velké Británii. Jejího skutečného majitele, je nesnadné dohledat, stejně tak finanční toky s ní spojené, ona sama jej nikdy nechtěla prozradit. Redakci HN se to ale podařilo: za anonymní společností stál olomoucký podnikatel v hazardu a miliardář Miroslav Barnet. K detailům z minulosti, kdy vymáhala dluhy se bohužel paní primátorka nechce vracet. Tiskový aparát magistrátu v tomto případě odkazuje přímo na primátorku. „Rád bych Vás požádal, abyste dotazy osobního rázu zasílal paní primátorce přímo na její e-mail,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Ta ale na zaslané otázky neodpovídá. Není tak možné zjistit, jak se ke spolupráci či zakázce od Barneta vlastně dostala, zda je v tomto dále na někoho navázaná a hlavně, zda vymáhala dluhy i za jiné společnosti, než jen ostravský dopravní podnik.

  Milostivé léto? Jak, kde

  Ve vymahačském byznysu zběhlá, se primátorka města a jí řízený úřad v roce 2021 nehrnul do masivního propagování Milostivého léta. Tedy akce, ve které se mohli dlužníci magistrátu, či jeho firem, například dopravního podniku, do jehož rozpočtu město v případě nouze o finanční prostředky posílá peníze Brňanů, oddlužit. Všimla si toho dokonce média a studenti. „Milostivé léto v Brně drhne.“ napsal tehdy Deník N s tím, že Brno nepřipravilo na rozdíl od Prahy žádnou informační kampaň. „Město, Dopravní podnik města Brna ani nikdo další se na úrovni brněnské samosprávy aktivnímu oslovování dlužníků v exekucích nevěnují,“ uvedl tehdy David Oplatek (Zelení).

  Vaňková to vysvětlovala následovně. „Na webu města Brna je zveřejněn informační článek, stejně tak na našem specializovaném webu o sociální péči,“ uvedla. Odbor sociální péče měl také informovat o Milostivém létě prostřednictvím newsletteru poradny Socio Info Point všechny brněnské poskytovatele sociálních služeb, odbornou veřejnost, městské části i uživatele služeb. „Dohromady jde o více než 400 příjemců. Zaměstnanci příslušných odborů magistrátu jsou s výše zmíněnou akcí rovněž seznámeni a na individuální dotazy, pokládané telefonicky nebo e-mailem, občanům odpovídají a pomáhají jim,“ dodala. Mezitím jí na vrata magistrátu brněnští studenti „přitloukli“ výzvu, ať město více informuje o Milostivém létě. Město bylo podle studentů málo aktivní v informování dlužníků o akci. „Zbývá už jen pár týdnů, byla by velká chyba a ostuda nechat lidi v exekučním pekle,“ vysvětloval pořadatel a student právnické fakulty Masarykovy univerzity Vojtěch Vašák.

  Krom neosvětlených vazeb Markéty Vaňkové na lidi z exekučního byznysu, zůstává z její strany neodpovězena ta nejdůležitější otázka, zda v tomto byznysu jakkoliv působila i po roce 2011, v době kdy už byla primátorkou Brna.

  sto  Nepřehlédněte