Ostrava zasažená zářijovými povodněmi rozdělí mezi zaplavené domácnosti přes 38 milionů korun. Mimořádnou vládní pomoc by podle předpokladů mělo získat 960 poškozených ostravských domácností. Poskytnutí finanční výpomoci postiženým domácnostem ve středu schválili městští zastupitelé. Žadatelé dostanou 40 000 korun. Pokud by výše pomoci nedostačovala, požádá město o další podporu.
„O finanční prostředky na tento druh pomoci domácnostem postiženým povodněmi zažádalo město ze státního rozpočtu. Dotaci poskytne Státní fond životního prostředí ČR na základě mimořádného dotačního opatření k řešení následků povodní na území České republiky. Magistrát jako takový o příjemcích rozhodovat nebude. Peníze totiž rozdělíme na základě žádostí obvodům, které budou jednotlivé žádosti vyřizovat a peníze posílat na konkrétní účty,“ uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu). Domnívá se, že radnice jednotlivých městských obvodů umí lépe posoudit konkrétní situace v daném území a jsou v kontaktu se zaplavenými lidmi.
Žádost o peněžitou pomoc je možné podávat pouze prostřednictvím formuláře na internetových stránkách města. Žádosti se budou přijímat od pondělí až do 15. ledna. Zájemcům o případnou pomoc s jejich vyplněním pomohou v jednotlivých městských obvodech.
O finanční pomoc mohou žádat domácnosti se zatopenou obytnou částí. V bytech nebo rodinných domech, kde byla zatopena jiná než obytná část, vzniká nárok na dotaci pouze tehdy, pokud záplavy poškodily základní vybavení domácnosti v minimální výši 50.000 korun.
„Lidé mohou peníze využít k pokrytí výdajů vzniklých v souvislosti s odstraňováním povodňových škod na majetku, ale také k uhrazení plateb za energie. Za dotační peníze lze rovněž pořídit nové nezbytné základní vybavení domácnosti nebo jimi zaplatit opravu poničeného zařízení,“ uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO). Připomněla, že mezi základní vybavení patří například kotel, tepelné čerpadlo, lednička, pračka, mrazák a podobná zařízení.
„Rád bych upozornil, že součástí každé žádosti musí být fotodokumentace zachycující rozsah škody. Stejně tak je nutné přiložit nájemní smlouvu nebo jiný užívací titul v případě, že nejde o vlastnické bydlení. Každý z žadatelů pochopitelně zastupuje svou jednu domácnost a nemůže tedy podat více žádostí než jednu,“ řekl náměstek primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Připomněl, že jde již o několikátou vlnu pomoci zaplaveným lidem. „Od povodní to byla pomoc města, což by dar ve výši 20 000 korun, pak šla státní pomoc z úřadu práce až do výše 72 000 korun a poté i pomoc neziskových organizací z těch zdrojů, do nichž mohli přispívat občané České republiky a teď je v podstatě čtvrtá vlna,“ podotkl Boháč. K nejpostiženějším lokalitám ve městě patří například Slezská Ostrava, Nová Ves nebo z hlediska poškození bytů Moravská Ostrava a Přívoz.
Zdroj: ČTK