Ministerstvo kultury ocenilo ruční výrobu skla. Stane se kulturním dědictvím UNESCO?

11.1.2022
Fefík

Na základě návrhu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou z února minulého roku rozhodlo ministerstvo kultury o zápisu ruční výroby skla do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tento zápis je zásadní podmínkou pro možnost podání návrhu na zápis na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Příprava dokumentace ke společné nominaci za všech šest zemí (Francie, která je hlavním koordinátorem, Německo, Španělsko, Maďarsko, Finsko a Česká republika) se v těchto dnech finalizuje.

V prosinci navštívil Českou republiku filmový štáb z Francie, aby zde v doprovodu muzejních pracovníků natočil část dokumentačního filmu zaměřenou na unikátní techniku ručního tažení bižuterních tyčí v Preciose Ornele v Desné a na techniku rytí a broušení skla ve firmě Ladislav Ševčík Bohemia Crystal v Železném Brodě.

Žádost se bude podávat v březnu a celý rok zabere hodnotící procedura. Věřme, že bude úspěšná,“ uvedla ředitelka jabloneckého muzea skla Milada Valečková.

Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte