Ministerstvo kultury spolu s Národním muzeem poslaly pomoc ukrajinským muzeím

10.5.2022
Redakce

Národní muzeum dnes vyslalo na Ukrajinu obaly a další materiál potřebný pro evakuaci a uchování předmětů kulturní hodnoty. Český stát materiál nakoupil za dva miliony korun na základě potřeb ukrajinské strany, poskytnutí pomoci schválila vláda, dnes to sdělila mluvčí ministerstva kultury Jana Malíková. Obalový a restaurátorský materiál zahrnuje třeba bublinkové fólie, archivní desky, polyetylenové pěny nebo polyetylenové textilie.

Zásilka obsahuje také vybavení potřebné pro udržení celkové bezpečnosti, například hasicí přístroje, OSB desky určené k zabednění oken, palivové generátory, pytle na písek nebo powerbanky. Na předání zásilky, která odjela dvěma kamiony, Národní muzeum spolupracuje s představiteli ukrajinské iniciativy na záchranu kulturního dědictví HERI, jež je pověřena ukrajinským ministerstvem kultury organizovat zahraniční pomoc pro muzea a další kulturní instituce.

„Vláda před pár týdny schválila, že ministerstvo kultury může vyčlenit ze svého rozpočtu přes dva miliony korun a za ně nakoupit materiál k ochraně ukrajinského kulturního dědictví,“ uvedl ministr Martin Baxa (ODS). Další pomoc může podle něj následovat podle toho, jak bude ukrajinská strana konkretizovat své potřeby. „Platí, že máme k dispozici depozitáře k uložení předmětů a také restaurátorské kapacity pro dobu poválečné obnovy,“ doplnil.

Národní muzeum má zkušenosti s pomocí při záchraně válkou ohrožovaného kulturního dědictví například v Afghánistánu či Sýrii.

Na Mezinárodní den muzeí, který se slaví 18. května a kdy je vstup do muzeí zdarma, Národní muzeum společně s Českým výborem ICOM (Mezinárodní rada muzeí) žádá návštěvníky, aby formou dobrovolného vstupného poukázaného na transparentní účet přispěli na záchranu ohroženého kulturního dědictví na Ukrajině. Peníze se použijí na nákup dalšího materiálu, případně restaurování sbírkových předmětů, uvádí Národní muzeum.

zdroj: čtkNepřehlédněte