Ministerstvo vyslyšelo Bílinu. Romské uprchlíky tam neubytuje

25.6.2022
Redakce

Specifické skupiny uprchlíků z Ukrajiny v Bílině ubytovány nebudou. Správa uprchlických zařízení (SUZ) ministerstva vnitra o tom informovala město, které se záměrem na umístění romských běženců v Bílině nesouhlasilo. Plán odmítl také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Rozhodnutí správy zveřejnila Bílina na svém webu.

Správa uprchlických zařízení chtěla pro ubytování příchozích z Ukrajiny napadené ruskou armádou využít soukromý objekt v ulici Maxe Švabinského v lokalitě Teplické Předměstí. Radnice to v otevřeném dopise odmítla s poukazem na zhoršování situace v sociálně vyloučených lokalitách a eskalaci problémů v jedné z místních základních škol, kterou navštěvují problémoví žáci.

„Nedokáži pochopit, že někoho ze státních organizací byť jen na chvíli mohlo napadnout a nedej bože ještě zrealizovat přesun romských ukrajinských nepřizpůsobivých uprchlíků ze strany státu kamkoliv do těchto tří krajů (Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského) a zejména pak do Bíliny,“ napsala v otevřeném dopise starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Ředitel správy Pavel Bacík ve zveřejněné odpovědi uvedl, že požadavky na zajištění ubytování pro zranitelné skupiny uprchlíků vznášeli jednotliví hejtmani na jednáních se zástupci ministerstva vnitra. Správa o vyjádření požádala hejtmana Ústeckého kraje. Protože stanoviska města i hejtmana k ubytování této skupiny uprchlíků v Bílině byla negativní, rozhodla se SUZ zmíněný objekt pro ubytování těchto skupin nevyužít, uvedl Bacík.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte