• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Místa ve školkách nejsou. Pomoct mají dětské skupiny

  18.3.2024
  Simona Knotková

  Radnice v Holešově na Kroměřížsku chce kvůli nedostatku míst v mateřských školách (MŠ) zřídit dětské skupiny.

  První z nich by měla fungovat při MŠ Grohova. Dalším místem, které město zvažuje jako sídlo dětské skupiny, je hájenka v parku zámecké zahrady. Předpokládané náklady jsou v desítkách milionů korun. Na obě připravované investice se město pokusí získat dotace, sdělila mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.

  Na nové prostory pro dětskou skupinu při MŠ Grohova je zpracována studie a projektová dokumentace, vydané je i stavební povolení. „Chceme tak vyjít vstříc rodičům, kteří mají zájem umístit dítě do předškolního zařízení v Holešově, ale z kapacitních důvodů by jejich dítě nemuselo být přijato. Výhodou dětských skupin je i to, že mohou být přijaty děti mladší tří let,“ uvedl starosta města Milan Fritz (ANO).

  Skupina by měla mít kapacitu až 24 dětí. Předpokládané náklady podle projektu činí přibližně 22 milionů korun. Podstatnou část z nich by mohla pokrýt dotace od ministerstva práce a sociálních věcí, o kterou Holešov usiluje. Výsledek žádosti bude znát nejspíše v létě. „Pokud nám bude přiznána dotace, začneme soutěžit dodavatele a pokud se začne na podzim stavět, mohlo by být do jara 2026 hotovo,“ řekla Helsnerová.

  Město by do budoucna rádo nechalo pro potřeby dětské skupiny opravit a zmodernizovat též hájenku v zámeckém parku. „Kromě primárního provozu dětské skupiny může být využita i jako centrum environmentálního vzdělávání a volnočasových aktivit dětí a mládeže. Tomuto záměru nahrává hlavně atraktivní a přívětivé prostředí zámecké zahrady. I na tento projekt je už vypracována studie,“ uvedla mluvčí. Předpokládané náklady jsou asi 23,5 milionu korun.

  Po zpracování projektové dokumentace bude i na přebudování hájenky Holešov žádat o dotace na ministerstvu práce a sociálních věcí. Také projektovou dokumentaci plánuje město teprve zadávat, následovat by mělo získání stavebního povolení. Časový harmonogram prací si nyní zástupci radnice netroufají odhadovat. Dětská skupina v hájence bude mít kapacitu zhruba 20 dětí.

  Dětské skupiny poskytují pravidelnou péči dětem ve věku od šesti měsíců do doby zahájení jejich povinné školní docházky. Zaměřená je na výchovu, rozvoj schopností, kulturních, hygienických a sociálních návyků. O děti se v nich starají lidé, kteří mají pedagogické, zdravotnické nebo sociální vzdělání, případně profesní kvalifikaci chůvy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte