• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mistr republiky v řízení záchranky je ze Zlínského kraje

  17.9.2023
  Doris Drienová

  Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Zlínského kraje má nejlepšího řidiče v České republice. Druhý ročník tuzemského mistrovství řidičů záchranných služeb, které se v sobotu konalo v Otrokovicích na Zlínsku, vyhrál Jan Kojecký, který jezdí v oblasti Uherskohradišťska.

  Zároveň se svým kolegou Robertem Kotibou z oblasti Kroměříž obsadili, coby tým reprezentující ZZS Zlínského kraje, druhé místo, sdělila  mluvčí ZZS Zlínského kraje Gabriela Netopilová Sluštíková. V soutěži byly zastoupeny všechny zdravotnické záchranné služby České republiky.

  „Jsem nesmírně šťastný. Po první jízdě na přesnost, kdy jsem jemně narazil do překážky a dostal penalizační sekundy, jsem byl trochu na sebe naštvaný. Ale pak už to šlo všechno skvěle. Druhou jízdu na přesnost jsem zvládl bez penalizace, a hlavně jsem získal obrovský časový náskok v přezouvání kola. To jsem zvládl v čase 1:43 a už nikdo nebyl rychlejší,“ řekl Kojecký. Druhé místo v jednotlivcích obsadil Ivan Horák ze ZZS Olomouckého kraje, bronz obdržel Martin Hubálek ze ZZS Moravskoslezského kraje.

  V kategorii týmů reprezentující jednotlivé krajské záchranky se na prvním místě umístili řidiči z Olomouckého kraje. Druzí byli řidiči ze Zlínského kraje, třetí z Jihomoravského kraje.

  Na profesionální řidiče záchranných služeb čekaly čtyři disciplíny. Nejdříve to byl automobilový slalom v osobním autě, následovala jízda na přesnost. „Ve svých sanitkách šoféři absolvovali trať složenou ze slalomu dopředu i při couvání, podélné i kolmé parkování nebo zastavení s pravým předním kolem ve vyznačeném prostoru. Kromě rychlosti bylo rozhodující i zastavení vozidla co nejblíž od překážky. Dalším soutěžním kláním byla výměna kola na osobním automobilu, posledním pak testy z pravidel silničního provozu zaměřené na řízení vozidel s právem přednosti v jízdě,“ uvedla Netopilová Sluštíková.

  Soutěžní disciplíny podle ní tvoří jen část toho, co všechno musí řidiči mobilních jednotek intenzivní péče v každodenní praxi zvládnout. „Při své práci mají obrovskou zodpovědnost za to, aby v náročném silničním provozu dojeli bezpečně na místo události a stejně tak odvezli pacienta do nemocnice. Jen málo kdo si uvědomuje, že řidiči sanitek jsou pravou rukou záchranářů a lékařů při poskytování přednemocniční neodkladné péče. Musí tak rozumět autům i lidem, a přitom mít skutečně pevné nervy,“ doplnila mluvčí. Při závěrečném ceremoniálu na stupních vítězů sice stáli jen první tři, ale medaile dostali i ostatní závodníci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte