• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mistrovství světa v biatlonu nemocnice zvládla na výbornou. Lékaři pomáhali fanouškům i sportovcům

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Mistrovství světa v biatlonu zvládla novoměstská nemocnice i díky předchozí přípravě na jedničku. Svůj podíl na tom měla i skutečnost, že pacientů z řad fanoušků, kteří potřebovali chirurgické ošetření, nebylo naštěstí mnoho.

  „Průběh Mistrovství světa v biatlonu byl z našeho hlediska klidný. Byli jsme připraveni na nápor pacientů zejména posílením urgentu a příslužbami. Svou roli sehrálo i počasí, které sice příliš nepřálo lyžování, ale tím, že nebyl sníh a nemrzlo, ubylo pádů a následných úrazů, které bychom museli řešit. Řádově v jednotkách jsme ambulantně ošetřili méně závažná poranění různých řezných či tržných ran. Převažovali cizí státní příslušníci z řad návštěvníků. Hospitalizace nikoho nebyla nutná,“ potvrdil primář chirurgického oddělení Nemocnice nové Město na Moravě MUDr. Jiří Toman.

  Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že byli zdravotníci téměř bez práce, opak byl pravdou. „Byli jsme plně vytížení poskytování zdravotní péče pacientům z naší spádové oblasti. Průměrná návštěvnost pohotovostní ambulance nijak nevybočovala z průměru. Ve všední den jsme zaznamenali okolo patnácti ošetření, o víkendových dnech přibližně čtyři desítky ambulantních ošetření a průměrně kolem deseti příjmů. Všem tímto děkuji za dobře odvedenou práci,“ poděkoval zdravotníkům, kteří se zapojili do práce na urgentním příjmu a v chirurgické ambulanci, MUDr. Jiří Toman.

  Na novoměstské Mistrovství světa v biatlonu 2024 vzpomínají lékaři s potěšením. „Bylo to jedno z nejlepších mistrovství, která byla uspořádaná. Podobně o tom mluvili i zahraniční návštěvníci, které jsem tam potkal. Je potřeba pochválit organizátory, jak všechno zvládli. Především údržbu tratí a parkování. Doprava byla také velmi dobře řízená, město tím nijak netrpělo,“ pochválil organizaci světových závodů primář ortopedie novoměstské nemocnice doc. MUDr. Jaroslav Pilný, PhD.

  Ani on nezaznamenal větší počet úrazů, které by potřebovaly nemocniční ošetření. „Nejsem chirurg, největší nápor byl na nich. Všechno to ale zvládli, výrazně víc úrazů fanoušků naštěstí nebylo, takže to proběhlo hladce. Nutno ovšem podotknout, že například Skandinávci nechodí do nemocnice s každou „bolístkou“, vystačí si sami,“ poznamenal primář ortopedie, který byl letos členem lékařského týmu českých biatlonistů. „Byl jsem takovým styčným důstojníkem pro případné vyšetření sportovců v novoměstské nemocnici. Tak, aby bylo co nejjednodušší. Řešili jsme v nemocnici konkrétní potíže našich biatlonitů. Byli jsme schopni jim poměrně rychle pomoci,“ zhodnotil součinnost nemocnice a organizace českého biatlonu doc. MUDr. Jaroslav Pilný, PhD.

  Spolupráce s novoměstského ortopeda s biatlonovou reprezentací s ukončením Mistrovství světa v biatlonu nekončí, ale naopak začíná. „S blížícím se koncem sezony budou mít závodníci čím dál více obtíží z unaveného těla. Na konci sezony bude třeba je vyšetřit, najít příčiny a léčit je hned, když je ještě dost času. Aby na začátku sezony nové byli všichni zdraví a v pořádku,“ uvedl doc. MUDr. Jaroslav Pilný, PhD.

  Zdroj: Tisková zpráva Nemocnice Nové Město na Moravě  Nepřehlédněte