• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mladá krev pro české obuvnictví: ve Zlíně se má obnovit výuka mladých obuvníků

  18.2.2024
  Doris Drienová

  Noví učni – obuvníci by se mohli začít vzdělávat ve školním roce 2025/26 znovu ve Zlíně. Jde o výsledek iniciativy České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) a Zlínského kraje, společně se snaží obnovit přípravu těch, kteří budou ovládat výrobu obuvi.

  Médiím to řekla ředitelka asociace Vlasta Mayerová. Poslední učni totiž odešli ze soukromé školy Orbis předloni, obor zanikl.

  „Pořád se snažíme o obnovu odborného obuvnického vzdělání. Firmám chybí techničtí pracovníci do výroby. Mohli by vyrábět víc, poptávka existuje, ale chybí jim lidé,“ řekla Mayerová. Obor bude možné studovat na Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy Zlín a půjde o obor obuvnické a plastikářské výroby. „Potřebujeme si zachovat know-how,“ zdůraznila Mayerová. Z výroby totiž každoročně odcházejí lidé do důchodu a ne vždy mají možnost své schopnosti někomu předat.

  Československo se kdysi díky Tomáši Baťovi a následovníkům stalo obuvnickou velmocí, po roce 1989 ale výroba postupně upadala a české výrobce drtila levná konkurence z Asie. Do dnešní doby se udržely převážně menší či středně velké firmy, které se soustředí na výrobu kvalitní dětské obuvi, pracovní obuvi nebo jiných druhů obuvi s vyšší přidanou hodnotou. Dlouhodobě však bojují o to, aby vůbec sehnali zaměstnance, což je dáno jak náročností výroby, tak tím, že obuvníci platově nedokážou konkurovat řadě strojírenských firem.

  „Věřím, že získáme 20 studentů, že někteří mladí si obor vyberou. Obor má stále potenciál,“ řekla Mayerová. Předpokládá, že část výroby by se mohla znovu z Asie do Evropy přesunout, například kvůli dlouhodobým problémům, které od covidové pandemie dovoz z Asie provází. V posledních měsících je to například pirátství v Rudém moři, které výrazně komplikuje a zpomaluje dopravu přes Suezský průplav. Také pro evropské výrobce může hrát pozitivní roli změna legislativy, kdy bude ten, kdo uvádí výrobek na trh, odpovídat za celý jeho životní cyklus.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte