• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mláďata psychicky labilních želv jsou v pražské zoo v pohodě

  4.10.2023
  Jan Štoll

  Pražská zoologická zahrada má zaděláno na další chovatelský majstrštyk. Jako první zoo v Evropě rozmnožila extrémně choulostivá mláďata želvy dlaždicovité. A mláďata podle zahrady dobře prospívají. Pokud jim to vydrží, bude to podobný úspěch jako odchov Šišky – samičky luskouna krátkoocasého, která se narodila v pražské zoologické zahradě také jako první mládě tohoto druhu v Evropě.

  Dvě mláďata těchto houbožravých želv se prokousala z vajec na svět před čtyřmi měsíci. Obě choulostivá mláďata prospívají a výrazně se proměňují. „Pomalu ztrácejí vaječný zub a pravidelně žerou hlívy ústřičné, ovoce jako fíky či papáju i čerstvé pampelišky. Postupně se zakulacují, jak se jejich krunýř stává klenutějším. Mají zkrátka chuť do života,“ říká kurátor plazů Petr Velenský. Podle něj je klíčové, že želvy rostou bez deformací. „Přísun vápníku zajišťuje sépiová kost, kterou ochotně okusují. Náramně nám ztvrdly. Po vylíhnutí byly nezvykle měkké skoro jako nafukovací balónek. Dnes bych je tvrdostí přirovnal k ragbyové šišce,“ dodává.

  Želvy dlaždicové byly donedávna považovány za nerozmnožitelné a nechovatelné. Rozmnožení dospělých jedinců, které lidé mohou vidět ve Velemlokáriu, předcházelo patnáctileté snažení. „První tři samice jsme obdrželi v dubnu 2008. Teprve v roce 2014 jsme těmto ke stresu náchylným a psychicky labilním želvám vyprecizovali podmínky terária ve Velemlokáriu do takové podoby, se kterou jsme my i želvy byli spokojení,“ říká Velenský.

  Mláďata zatím zůstávají v zázemí, aby byla co nejméně rušena. Manipulace s nimi je omezena na nutné minimum. I tak se tým kurátora Velenského dozvídá cenné poznatky ze způsobu života těchto málo prozkoumaných zvířat. Kupříkladu aktivní bývají zejména po orosení terária. Patrně v domnění, že budou růst houby, kterými se tento potravně specializovaný druh krmí. Vznikající metodika může pomoci v chovu i dalším chovatelským institucím.

  Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu IUCN ohroženým druhem, v Číně pak dokonce kriticky ohroženým. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí ilegální obchod na asijských trzích. Ostatně ze zabavené zásilky želv se přes Taipei Zoo dostal do Prahy i otec mláďat.

  Zdroj: ZOO Praha



  Nepřehlédněte