Mladí architekti zabodovali v soutěži o Cenu architekta Antonína Raymonda

4.12.2021
Táňa Pikartová

Statutární město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office, vyhlásily už 6. ročník studentské architektonické soutěže.

Město tak připomíná přínos svého významného rodáka světové architektuře, muže, kterému bylo v roce 2010 in memoriam uděleno čestné občanství města Kladna a od jehož úmrtí v listopadu 2021 uplynulo 45 let.

„Studenti architektury řešili, jak zvelebit objekt takzvané stodoly. Jde o původně barokní stavbu, jež byla součástí hospodářského a správního areálu města. Blízký Kladenský zámek a jeho zahrada jsou oblíbenými místy občanů, konají se zde kulturní akce, probíhají svatební obřady. V zámku se nachází malá galerie i několik stálých expozic. Nyní především muzeum zaměřené na kladenského rodáka Zdeňka Milera,“ přiblížil letošní zadání Ondřej Rys, radní města Kladna pro rozvoj.

Jednohlasně zvítězil návrh studenta FA ČVUT Matouše Pluhaře. Druhé místo vybojoval návrh Jany Watersové, třetí návrh Ondřeje Pecháčka. Zvláštní ocenění udělila porota návrhu Pavly Zelenkové. Hlavní cenou pro vítězného studenta je dvoutýdenní pobyt v Japonsku, spojený s prohlídkou staveb architekta Raymonda a návštěvou ateliéru Raymond Architectural Design Office. Zároveň primátor města Mgr. Milan Volf finančně odmění autory návrhů, které se umístily jako  druhé a třetí.

„Jestli má být studentská soutěž místem, kde se projevuje odvaha, pak se tento projekt trefil nejen do širokých hranic vkusu poroty, ale je i nadčasovým dialogem s osobností Antonína Raymonda, který proslul radikálností, nekompromisností a bojovou odvahou,“ poznamenal David Vávra, který tak vystihl podstatu nejen vítězné práce, ale i celého 6. ročníku studentské soutěže O cenu architekta Antonína Raymonda.Nepřehlédněte