Policisté zaznamenali mladíka, který se řítil v obci rychlostí 140 kilometrů v hodině. Společnost mu přitom dělaly dvě mladé spolujezdkyně. Řidič na místě přišel o řidičské oprávnění.
„Policisté dálničního oddělení ze Stříteže včera po 11. hodině změřili vozidlo BMW jedoucí v obci na „padesátce“140 km/h rychlostí,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Šárka Pižlová. Dvacetiletého mladíka policie zastavila v obci Žabokrky na Náchodsku.
Strážci zákona vyzvali řidiče k předložení dokladů a provedli mu i dechovou zkoušku na alkohol, ta vyšla negativně. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Ve správním řízení mladíkovi nyní hrozí pokuta až 25 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel na dobu 18 měsíců. V autě v tu chvíli vezl dvě mladé spolujezdkyně.
„Každý den po celém našem kraji dohlížíme na bezpečnost a plynulost v silničním provozu, dejte nohu z plynu,“ uzavřela Pižlová.
Překračování rychlosti patří k nejčastějším přestupkům
Překračování povolené rychlosti zůstává nejčastějším dopravním přestupkem v České republice. Podle statistik Ministerstva dopravy bylo v roce 2024 evidováno celkem 355 898 bodovaných přestupků a trestných činů. Z toho téměř 54,8 % tvořila překročení rychlosti. Skoro 30 % provinilců překročilo rychlost v obci téměř o 20 km/h. Necelých 12 % přistižených překročilo rychlost v obci o téměř 40 km/h.
Jen za loňský rok vybrala Policie ČR na pokutách za rychlost téměř 300 milionů korun, což představuje nárůst o téměř 180 milionů korun oproti roku 2023. Zpřísněné sankce jsou podle odborníků reakcí na dlouhodobý nárůst nebezpečných situací způsobených agresivní jízdou.
Vysoká rychlost výrazně zvyšuje riziko tragédie
Řidiči, kteří projíždějí obcí vysokou rychlostí, výrazně zvyšují pravděpodobnost nehody s vážnými následky. Klíčovou roli v nebezpečnosti takové jízdy hraje zejména brzdná dráha, reakční doba a energie nárazu.
Například při rychlosti 50 km/h potřebuje vozidlo za ideálních podmínek, jako je suchá vozovka či dobré pneumatiky, přibližně 25 až 28 metrů k úplnému zastavení. Při rychlosti 140 km/h, tedy téměř trojnásobné, činí brzdná dráha více než 120 metrů, a to stále bez započítání reakční doby řidiče. Řidič navíc potřebuje v průměru 1 až 1,5 sekundy, než vůbec začne brzdit. Fyzikální zákony navíc potvrzují, že energie nárazu roste s rychlostí vozidla.
Zdroj: Policie ČR, Seznam zprávy, Besip