• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mladík z Ukrajiny, který šokoval Plzeň násilím na 15leté dívce, má podle obhájce mentalitu dítěte

  18.4.2024
  Doris Drienová

  Státní zástupce žádá pro Ukrajince, který se u soudu v Plzni zpovídá z pohlavního zneužití, znásilnění a z pokusu o vraždu patnáctileté dívky, 18 let vězení.

  Devatenáctiletého Viktora Veselovského viní z toho, že dívku, s níž měl pohlavní styk ještě před jejími 15. narozeninami, loni v létě vylákal na procházku, cestou ji spoutal, znásilnil, bodl a řízl ji do krku, svlékl ji, zabalil do igelitu, polil savem, shodil ze srázu a napůl zahrabal listím. Dívka předstírala, že je mrtvá, což jí zřejmě zachránilo život.

  Veselovskyj vinu připustil jen u pohlavního zneužití a pokusu o vraždu, odmítl znásilnění. Jeho obhájce navrhl 11 let vězení. Rozsudek soud vynese příští týden.

  „Chci říct, že mě to moc mrzí, co jsem udělal. Vážně jsem šťastný, že to přežila, a doufám, že bude mít krásný, dlouhý a šťastný život a že na mě brzo zapomene,“ prohlásil ve své závěrečné řeči Veselovskyj. V Česku žije asi pět let a má zde trvalý pobyt, uvedl. Poškozenou dívku jmenoval jejím křestním jménem. Omluvil se rovněž své rodině a přítelkyni a řekl, že si hodlá odpykat svůj trest a uhradit škodu, kterou poškozená požaduje jako odškodnění.

  Událost se stala loni 8. srpna a státní zástupce Jiří Richtr nemá pochyby o tom, že Veselovskyj jednal s rozmyslem. „Od počátku trestního řízení udivovalo orgány činné v trestním řízení, že na schůzku s osobou, se kterou se scházel, si nese v batohu igelitové pytle, savo, nože a lepenku,“ poznamenal. O tom, že jednal s rozmyslem a ne v afektu, podle něj svědčí Veselovského věta poté, co dívku po znásilnění řízl do krku. Podle dívčina svědectví jí řekl, že než vykrvácí, bude to trvat dva dny, takže má na výběr mezi rychlou a nebolestivou smrtí, nebo dlouhou a bolestivou. Pak ji do krku bodl. Richtr také upozornil na to, že obžalovaný několikrát měnil výpověď.

  Obhájce Petr Brožovský navrhl 11 let vězení, připustil pouze pohlavní zneužití a pokus o vraždu v prvním odstavci, kde je trestní sazba deset až 18 let. Státní zástupce Veselovského obžaloval ve třetím odstavci, kde mu hrozí 15 až 20 let nebo výjimečný trest. „Svou vinu nepopírá, pouze rozsah. Jádrem zde není, zda je vinen, ale zda se dopustil toho, co tvrdí obžaloba,“ řekl obhájce. Podle něj není jediný přímý důkaz a obžaloba je postavena jen na osobnosti Veselovského a na dívčině výpovědi.

  „On není žádný vzor umírněnosti. Často ohýbal pravdu, ale vždy za účelem zveličování své vlastní osoby, dovedností nebo pověsti. On chce být vnímán jako frajer – starší, schopnější, drsnější. Těšilo ho, že je znám jako drsňák s nožem, ale ukázalo se, že to s nožem neumí a díky tomu, že to neuměl, je poškozená díkybohu naživu,“ uvedl obhájce. Upozornil, že nejen dívka, ale i Veselovskyj jsou velmi mladí. „Jeho kalendářní věk převyšuje jeho věk mentální a emocionální. I on je ještě dítě, i když se tváří jako nejdospělejší mezi dospělými,“ řekl obhájce.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte