Mlýnská kolonáda bude jako nová. Restaurátoři vracejí pískovci původní vzhled

1.6.2020
Redakce

Restaurátorskou část prací na největší karlovarské kolonádě provádí firma Terrigena Art. Podle Hrona by do podzimu chtěla dokončit opravy na venkovní části kolonády a pak se přesunout do vnitřních prostor.

„Chceme kámen očistit, ale nechat ho v takové podobě, jakou měl původně. Při poslední opravě byl přetřen, aby měl jednotnou podobu. My ho chceme představit takový, jako by byl nový,“ řekl Hron. Aktuálně restaurátoři například čistí 12 alegorických soch na atice kolonády, z nichž dvě jsou kopie původních soch.

Architekt Josef Zítek při stavbě v letech 1871 až 1881 využil dva druhy pískovce, hořický a pískovec z německého města Pirna. Po restaurování by měl více vyniknout barevný rozdíl mezi oběma druhy.

welcome back

Setkání na hranicích se konala na asi 18 místech

„V současné době se na rekonstrukci dělá rekonstrukce vnějších částí kolonády zejména památkových a stavebních částí. Bude se dělat i rekonstrukce podzemí,“ řekla ředitelka Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Ivana Borovcová. Stavba probíhá s částečnou uzavírkou kolonády, zhruba po třetinách tak, aby vždy byl zachován co možná nevětší přístup k pěti pramenům, které na kolonádě vyvěrají.

Celkové náklady na opravu Mlýnské kolonády mají být, včetně DPH, přes 95 milionů korun a potrvá do poloviny příštího roku. Jde o největší investice města do lázeňských kolonád.

vera/čtkNepřehlédněte