Mnichovský umělec položil kameny za Pražany zmizelé v koncentračních táborech

20.9.2017
Marek Kaštil

Sedmnáct dalších kamenů zmizelých, neboli stolpersteinů, položil 19. září mnichovský umělec Gunter Demnigna pěti různých pražských adresách, kde žili Pražané před tím, než je nacisti odvlekli do koncentračních táborů. Jedná se o zlaté destičky, na nichž jsou jména a údaje o zavražděných.

První dvě destičky, které v ten den Gunter Demnig v české metropoli položil, byly věnované Olze a Mořicovi Porgesovým, kteří byli německými nacisty zavražděni poté, co byli z Prahy deportováni do Terezína i se svým synem Felixem. Ten přežil jen díky tomu, že v terezínském ghettu organizoval divadelní život. Napsal a režíroval mimo jiné český kabaret Smějte se s námi. Olze bylo v době deportace (v roce 1942) šestapadesát let, Mořicovi jednasedmdesát. Kameny byly položeny u stanice metra Florenc, na křižovatce ulic Ke Štvanici a Sokolovská.

Kameny podle slov jejich vnuka a syna Felixe Porgese Miroslava Prokeše dokumentují osud lidí, kteří kvůli rasové nenávisti nemají ani svůj vlastní hrob. „Nyní se opět celé skupiny lidí nálepkují, je to nebezpečné,“ upozornil pro Náš region. „Musel jsem dozrát do vyššího věku, abych si uvědomil, co dlužíme generacím našich předků, a jak je užitečné připomenout památku těch zmizelých, kteří odešli bez posledního rozloučení,“ uvedl druhý syn Felixe Porgese Zdeněk Prokeš, končící umělecký šéf Laterny magiky. Ten pietní akt uvedl, následovala modlitba v hebrejštině a češtině, kterou pronesl Pavel Fried, jenž v dětství prošel Terezínem.

Položení kamenů zmizelých za Olgu a Mořice Porgesovi se zúčastnil i starosta Prahy 8 Roman Petrus, náměstek hlavního města Petr Dolínek čitajemník Židovské obce v Praze Michal Borges. GunterDemnig pokládá osobně kameny zmizelých již od roku 1995, kdy s tímto – původně uměleckým – projektem začal. O zlaté destičky uprostřed chodníků, po nichž chodí lidé a mohou si osudy zavražděných přečíst, poklonit se i zamyslet, se uchytil. Dodnes jich umělec položil přes šedesát tisíc ve dvaadvaceti evropských zemích, v českých a moravských městech je pokládá od roku 2008, jen v Praze jsou jich stovky.

Andrea Cerqueriová

FOTO: Kameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků

Kameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků - Kameny zmizelýchKameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků - Kameny zmizelých 6Kameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků - Kameny zmizelých 5Kameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků - Kameny zmizelých 4Kameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků - Kameny zmizelých 3
Další fotky
Kameny zmizelých za další Pražany odvlečené do nacistických koncentráků - Kameny zmizelých 2

Témata:

Nepřehlédněte