Množitelka z pražské Libně chovala mezinárodně chráněné papoušky, nyní veterináři navrhli odebrat jí dalších 28 zvířat

18.3.2023
Doris Drienová

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) navrhli odebrat 28 zvířat ženě z Prahy. Na Libeňském ostrově v nevhodných podmínkách chovala deset psů, devět koček a devět papoušků. Podnět podala městská veterinární správa, která Úřadu městské části Praha 8 navrhuje uložit ženě také zákaz chovu a propadnutí zvířat. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí SVS Petr Majer. Chovatelce byli již zadrženi ptáci, kteří patří na seznam mezinárodně chráněných druhů CITES (úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Inspektoři zjistili, že žena měla zvířata ve dvou místnostech o celkové ploše 40 metrů čtverečních.

Chovatelka zvířata podle SVS rozmnožovala v podmínkách, které neodpovídají počtu zvířat. Zvířata neměla dostatečný prostor pro hru, odpočinek nebo fyzickou aktivitu. Zároveň podle inspektorů byly v místě nevhodné hygienické podmínky.

Pražský veterinární správa podala městskému úřadu návrh na odebrání všech zvířat a umístění do náhradní péče. „Zároveň obci s rozšířenou působností doporučila dle příslušného paragrafu zákona na ochranu zvířat proti týrání zákaz chovu a propadnutí zvířat, protože chovatelka neposkytla týraným zvířatům péči, kterou vyžadoval jejich zdravotní stav a je důvodná obava, že jejich týrání bude pokračovat,“ uvedla veterinární správa.

Kontroly chovu se kromě SVS zúčastnili také zástupci České inspekce životního prostředí a celní správy.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte