• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Model nové lanovky na Petřín je k vidění v Holešovicích

  10.12.2023
  Renata Říhová

  Designérka Anna Marešová představila budoucnost Petřínské lanovky. Moderní a udržitelný design s respektem k historii si nyní zájemci mohou prohlédnout ve výloze jejího designérského studia.

  Designérka Anna Marešová má tento rok důvody k oslavám hned několika osobních výročí. Před deseti lety založila značku Whoop·de·doo, která se zaměřuje na intimní pomůcky pro ženy. Před pěti lety představila unikátní vyhlídkovou tramvaj T3 Coupé pro Prahu, inspirovanou legendárními československými tramvajemi T3. Perličkou letošního roku je zahájení realizace vítězného návrhu vozů Lanovky na Petřín.

  Začátkem listopadu Anna Marešová představila budoucnost nové lanovky a odhalila model nového vozu. Ten je poprvé zpřístupněn i veřejnosti. Jako výstavní plocha posloužila výloha designérského studia Anny Marešové v ulici Kamenická 37 v Holešovicích, kde bude vystaven až do února příštího roku. Model lanovky je k vidění v měřítku 1:25 a díky osvětlení výlohy studia je možné si jej prohlédnout v jakoukoliv denní i noční hodinu.

  Petřínská lanovka je po vyhlídkové tramvaji v pořadí už druhým projektem, který Anna Marešová pro dopravní podnik realizuje. „Z tohoto projektu mám neskutečnou radost. Být u projektu úplně od začátku až do konce je pro designéra splněný sen. Velmi se těším, až se budu moci podívat do výroby. A co mě těší ještě víc, že po dvou měsících komunikace s výrobci se ukazuje, že náš návrh je vyrobitelný bez větších zásahů a změn v návrhu. Právě to je pro mě osobně ukazatelem toho, že nad projekty přemýšlím v souvislostech tak, aby byly funkční, estetické a vyrobitelné, uvedla designérka.

  Vozidla pro novou lanovku vyrobí rakousko-švýcarská skupina Doppelmayr/Garaventa, která se stala vítězem veřejné zakázky na výrobu a dodání dvou nových vozů pro lanovou dráhu Petřín. Samotná výroba vozidel ve Švýcarsku zabere 11 měsíců, předcházet ji bude ještě vypracování výrobní dokumentace.

  Petřínská lanovka ale nejsou pouze nové vozy. Nedílnou součástí projektu je rekonstrukce celé trati a do budoucna také stanic a vybudování bezbariérového přístupu. „Těší mě, že máme finální podobu nových vozů petřínské lanovky, nicméně před námi je ještě pořádný kus práce, než se jimi cestující budou moct svézt. Chystáme vypsání veřejné zakázky na zhotovitele rekonstrukce tratě. Nejdříve si ale musíme počkat na pravomocné stavební povolení. Realisticky předpokládáme, že vítěze a smlouvu s ním uzavřenou budeme mít na podzim příštího roku. Pak budou následovat přípravné práce, samotné zahájení stavby očekáváme na jaře 2025. Budeme se maximálně snažit, abychom do té doby udrželi provoz se stávajícími vozy na stávající trati. Rekonstrukce tratě potrvá velmi pravděpodobně 12 měsíců, během kterých logicky lanovka na Petřín jezdit nebude. Po osazení a otestování nových vozů na zrekonstruovanou trať očekáváme obnovení provozu v průběhu druhého čtvrtletí 2026,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.

  Zdroj: TZ DPP


  Témata:

  Nepřehlédněte