• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Moravskoslezská vesnice roku Závada se připravuje na celostátní finále

  20.6.2022
  Redakce

  Obyvatelé i představitelé Závady na Opavsku, která se stala letošní Vesnicí roku Moravskoslezského kraje, se připravují na celostátní finále. Do něj se má zapojit ještě více spolků a starousedlíků, připravuje se i bohatší program pro hodnotící komisi. Komise se obcí například projede na kolech.

  Starostka obce Andrea Lorková už dříve řekla, že vítězství je pro ni překvapením. „Trochu jsme se připravovali, ale byla to spíš taková improvizace,“ uvedla. Obec podle ní určitě měla i dávku štěstí. Že šlo o improvizaci, potvrdil dnes i místostarosta Petr Liška. Do finálového kola, které bude koncem srpna či počátkem září, ale Závaďané chtějí jít mnohem lépe připraveni.

  „Přípravy jsou v plném proudu. Jednak na druhou polovinu srpna připravujeme akci spojenou s převzetím titulu. Chystáme a vylepšujeme i program pro hodnotící komisi,“ uvedl. Využijí hlavně toho, že na prezentaci života v obci budou mít více času. „V krajském kole jsme měli jen dvě hodiny. Takže jsme se mezi jednotlivými stanovišti pro urychlení přesunovali auty. Nyní to budou čtyři hodiny. Čas využijeme pro pestřejší program i na to, aby se komise obcí prošla či projela na kole,“ řekl místostarosta.

  Uvedl, že podrobně, s ohledem na další soutěžící konkurenci, nechce program prozrazovat. Zapojí se do něj ale ještě více spolků a lidí. „Půjde o prezentaci jejich činnosti, kulturní program či soutěže,“ vyjmenoval. Dodal, že podle informací z krajského kola byly mezi prvními třemi obcemi jen minimální rozdíly. „Prý rozhodovaly maličkosti. V náš prospěch mohlo hrát například to, že jsme ekologičtí a hledáme úspory, věnujeme se mládeži a úspěšně se zapojujeme do dotačních programů,“ řekl.

  Závada totiž na čištění odpadních vod používá kořenovou čistírnu, kde se splašky čistí na přírodní bázi v kořenech rostlin a za nulových energetických nákladů. „Věnujeme se i mládeži, postavili jsme nové hřiště. Na dotacích jsme jen loni čerpali pět milionů korun,“ uvedl.

  V Závadě žije přibližně 600 obyvatel. Název obce vychází ze slova závada, což znamenal dluh. Vesnice tedy dostala jméno podle toho, že byla založena na zadlužené, nevyplacené půdě. První zmínky o existenci obce z roku jsou 1349.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte