• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Moravskoslezští hasiči mají už přes 270 zásahů, odstraňují spadlé stromy a větve

  4.2.2023
  Doris Drienová

  Hasiči v sobotu v Moravskoslezském kraji především odstraňují spadlé stromy a větve. Od 03:00 do 12:00 zasahovali u 272 události souvisejících se silným větrem, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol řekl, že ke 12:00 bylo v kraji bez proudu přibližně 5000 domácností, od rána jejich počet klesl asi na třetinu. Spadlý strom a vítr zastavily dopravu na železnici mezi Krnovem a Moravským Berounem. Kvůli větru je uzavřená ostravská zoo.

  „Nejčastěji hasiči vyjížděli v okresech Bruntál, Nový Jičín, Ostrava a Opava, kde odstraňují hlavně popadané stromy a větve, v několika případech sundávali, případně upevňovali uvolněné plechy na střechách domů,“ uvedl Popp.

  Hasiči odstranili například i strom, který spadl na projíždějící auto v osadě Konečná v Bílé na Frýdecko-Místecku, řidič vyvázl bez zranění. Na Bruntálsku měli hasiči 68 zásahů, na Ostravsku 61, na Opavsku 54, na Novojičínsku 48, na Frýdecko-Místecku 29 a na Karvinsku 12 zásahů.

  „Počet poruch na vedení vysokého napětí se výrazně snižuje,“ řekl Sobol. K 09:00 evidoval ČEZ 26 takovýchto poruch, k 12:00 jich bylo 17. V 08:00 bylo bez proudu 15.000 domácností, ve 12:00 už jen 5000. „Pokud se nějak nezhorší počasí, všechny poruchy by měly být odstraněny do večera,“ řekl Sobol. Bez proudu jsou obyvatelé například na Bruntálsku v okolí Ludvíkova nebo Karlovy Studánky, na Frýdecko-Místecku v Dolní Lomné, na Novojičínsku v části Štramberka nebo v Opavě v městské části Kateřinky.

  Strom spadl na trať mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou na Bruntálsku, vlaky ale nejezdily po celé trati mezi Krnovem a Moravským Berounem. České dráhy informovaly, že v současné době je kvůli spadlým stromům zastaven provoz na trati mezi Valšovem a Rýmařovem.

  „Zoologická zahrada a botanický park Ostrava zůstane v sobotu 4. února uzavřena návštěvníkům kvůli velmi silnému větru. Hrozí pád větví. Děkujeme za pochopení,“ sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.

  Vítr a výpadky elektřiny ovlivnily i provoz některých lyžařských areálů v Beskydech. Dopoledne se proto nelyžovalo například v areálu Ski Armáda v Dolní Lomné. Vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že také tam ráno nešel proud, ale asi od 09:00 už elektřina funguje. „Moc lidí tu ale zatím není. Teprve najíždějí. I cesty byly zasekané,“ řekl před 12:00 Vrzgula.

  Vítr podle meteorologů dosahuje v kraji místy nárazů 15 až 25 metrů za sekundu. Na horách to je až kolem 30 metrů za sekundu. K večeru má vítr zvolna slábnout.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte