Most na Příbramsku z 19. století půjde k zemi, na jeho místě vyroste nový

2.12.2020
Redakce

Starosta poukázal na to, že projekt se rok projednával a prošel stavebním řízením. Dosavadní most je podle něj v havarijním stavu a má podemleté pilíře. „Buď se udělá nový, nebo budeme chodit přes vodu v gumovkách,“ řekl Čížek.

Přes most vede silnice I/19, bude tak nutné vybudovat provizorní komunikaci, na kterou bude převedena doprava. Do konce roku by měly začít přípravné zemní práce na založení zázemí staveniště a přeložení sítí. Zároveň budou stavbaři chystat provizorní komunikaci a připravovat mostní provizorium, jehož osazení je plánováno na jaře.

Cesty na Příbramsku čekají opravy, řidiče uzavírky

Po převedení dopravy na provizorní silnici začne kompletní demolice starého mostu a poté dělníci vybudují most nový. Do provozu má být uveden ve čtvrtém čtvrtletí 2021, dokončovací práce včetně odstraňování provizorní komunikace a úprav koryta potoka však budou ještě pokračovat.

Podobně jako v Počaplech měl být zbourán a nahrazen novým i kamenný most v Dobříši, který vede přes Pilský potok a je miniaturní replikou Karlova mostu v Praze. Místní okrašlovací spolek s demolicí nesouhlasil a inicioval protestní petici, most byl nakonec prohlášen památkou a bourat se nebude. Podle Čížka však jde o jiný případ. Most v Počaplech podle něj není historicky cenný a sondy ukázaly, že nemá žádnou budoucnost.

S přispěním ČTK



Nepřehlédněte