• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Most se stal známý díky filmu. Nyní je v havarijním stavu

  15.5.2024
  Simona Knotková

  Královéhradecký kraj pomůže se záchranou Podsemínského mostu na pomezí hradeckého a Libereckého kraje.

  Každý z těchto krajů dá na opravu v příštích pěti letech pět milionů korun. Zastupitelé hradeckého kraje v pondělí odsouhlasili připojení k memorandu na záchranu mostu. Zastupitelé Libereckého kraje o tom budou rozhodovat 28. května, řekl mluvčí hradeckého hejtmanství Dan Lechmann. Následovat bude podpis memoranda.

  „Opravu mostu se místním léta nedaří uskutečnit. Liberecký a Královéhradecký kraj proto uzavřou memorandum k vytvoření podmínek pro opravu tohoto mostu, který leží na hranici obou krajů v oblasti Českého ráje,“ sdělil Lechmann.

  Jednoobloukový pískovcový most, který se stal známým díky filmu Jak dostat tatínka do polepšovny s Tomášem Holým v hlavní roli, se klene přes říční tok Žehrovka mezi Troskovicemi v Libereckém kraji a Libošovicemi v Královéhradeckém kraji.

  „Na základě memoranda oba kraje poskytnou finanční, právní a další odbornou podporu oběma obcím. Každý z krajů po dobu následujících pěti let podpoří uskutečnění záměrů částkou v celkové výši pět milionů korun, přičemž finanční podpora půjde přes individuální dotace,“ sdělil Lechmann.

  Z prohlídky mostu, kterou nechala v dubnu 2007 udělat obec Troskovice, vyplynulo, že most je v havarijním stavu. Na most od té doby nesmí motorová vozidla a pro cyklisty a turisty je most přístupný na vlastní nebezpečí.

  „Společně s Libereckým krajem jsme vyvolali opakované jednání, kdy jsme obce přesvědčili, že situaci je potřeba řešit,“ řekl v pondělí zastupitelům hejtman hradeckého kraje Martin Červíček (ODS). S rekonstrukcí mostu podle něj souvisí i opravy přilehlých komunikací.

  Obce Troskovice a Libošovice se s odkazem na dostupné historické prameny přihlásily k vlastnictví mostu a jsou připraveny zajistit potřebné opravy a další údržbu za pomoci obou krajů, dodalo hejtmanství.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte