• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Most u Podsemínského mlýna spojuje dva kraje. Hejtmani ho chtějí zachránit

  26.11.2023
  Fefík

  Kamenný most u Podsemínského mlýna hodně proslavil rodinný film Jak dostat tatínka do polepšovny, na kole po něm jezdil malý Vašík v podání Tomáše Holého i jeho filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová.

  Most se klene přes říčku Žehrovku a spojuje dvě obce v Českém ráji, Libošovice a Troskovice. U mostu se nachází Podsemínský mlýn, který patřil mezi osmnáct mlýnů na říčce Žehrovce.

  První zmínka o Podsemínském mlýnu je již z první poloviny 16. století. Roku 1821 koupil mlýn mlynář Franz Skála. Rodina Skálů mlynařila ve mlýně po pět generací až do jeho úředního zavření roku 1951. Budova mlýna měla v 19. století dvojí složení – tzv. staročeský typ a pilu. Byla zde i pekárna, která po roce 1918 zásobovala pečivem i okolní vesnice. Do nynější podoby byl mlýn přestavěn roku 1937. V současné době je Podsemínský mlýn majetkem potomků posledního mlynáře Jaroslava Skály. Veškeré zařízení je v něm dochováno.

  Mlýn je turistickou zajímavostí a proto je třeba zachránit i most, díky kterému si turisté mohou mlýn prohlédnout. Kvůli obavě z nákladů spojených s rekonstrukcí se ke kamennému mostu už 20 let nikdo nehlásí.

  Fasáda Valdické brány v Jičíně vyžaduje analýzu

   

  Přímo v Českém ráji se sešli hradecký hejtman Martin Červíček a libereckým hejtmanem Martinem Půtou se zástupci obcí z této turisticky atraktivní oblasti a společně hledali cesty, jak pomoci nejen se záchranou kamenného mostu, ale i v dalším rozvoji těchto jedinečných míst na rozhraní Královéhradeckého a Libereckého kraje.

  Obcím Libošovice (Královéhradecký kraj) a Troskovice (Liberecký kraj) nabídli, že pokud se přihlásí k vlastnictví mostu, oba kraje se uzavřením memoranda zaváží k finanční podpoře jeho oprav i případně podpoří další smysluplné záměry související s rozvojem cestovního ruchu v této oblasti.

  Z medu, mouky a voňavého koření. Turnovská výstava o včelařství a perníkářství regionu

   

  „Místní lidé mě na tento neupokojivý stav upozornili a požádali o pomoc v hledání řešení jak co nejlépe uchopit záchranu této památky, a proto jsem inicioval toto jednání. Po všech formalitách, které je v tomto smyslu třeba projednat v obou krajích a připravit případné financování, by se od ledna příštího roku mohl rozběhnout proces určení vlastnictví a příprav na potřebnou rekonstrukci. Děkuji sousednímu kraji i dotčeným obcím za snahu uchovat historické památky i budoucím generacím a ochotu začít s potřebnou rekonstrukcí i dalšími akcemi v tomto regionu,“ okomentoval setkání hradecký hejtman Červíček.

  Všechny pohádky mají dobrý konec a vypadá to, že se po mostě určitě zase na kole projedeme…

  Zdroje: Královéhradecký kraj + Český ráj info  Nepřehlédněte