• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mrazy udeřily. Plzeň otevírá nouzové středisko pro bezdomovce

  1.12.2023
  Simona Knotková

  Plzeň před očekávaným nástupem mrazů otevře nouzové centrum pro bezdomovce. V bývalé myčce v areálu DEPO2015 může noci přečkat v teple až 70 lidí. Město centrum otevírá ve spolupráci se Střediskem křesťanské pomoci. 

  Zázemí pro centrum letos není ve vytápěném stanu jako v minulých letech, ale v prostorách bývalé myčky, vstup je z Cukrovarské ulice 19 naproti Středisku Diecézní charity Plzeň. Centrum má sloužit především ve chvílích, kdy je naplněna kapacita charitního Domova sv. Františka, který poskytuje ubytování lidem bez domova, řekla radní Světlana Budková (STAN), odpovědná za byty a sociální a dostupné bydlení.

  „S ohledem na předpověď počasí, kdy během nadcházejícího víkendu mají noční a ranní teploty spadnout hluboko pod bod mrazu, jsme rozhodli o otevření nouzového centra v noci ze soboty 2. prosince na neděli 3. prosince a z neděle 3. na pondělí 4. prosince. O dalších nocích bude rozhodnuto dle vývoje počasí, ale předpokládáme, že bude otevřeno každý večer minimálně do úterý 5. prosince včetně,“ řekla radní. Pro lidi bez domova, kterých podle průzkumů žije v Plzni kolem 400, jsou připravené deky, lehátka a spacáky. „Ubytovaní budou moci využít hygienický servis. Bude jim nabídnut teplý nápoj a základní zdravotní ošetření,“ doplnila Budková.

  Zájemci budou moci přijít do centra jen na nocleh, vstup bude umožněn pouze od 20:30 do 8:00. Klienti si s sebou mohou vzít i své psy, řekla vedoucí magistrátního odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování Lenka Walterová.

  Okolí centra bude monitorovat městská policie a o otevření centra budou informovány všechny složky integrovaného záchranného systému. Základní zdravotní péči poskytne Oblastní spolek Českého červeného kříže Plzeň. V celém objektu platí zákaz kouření, konzumace alkoholu a aplikace drog. Klienti jsou povinni udržovat pořádek, dodržovat noční klid a udržovat vzájemný respekt.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte