Obžalobu za šíření poplašné zprávy má na krku muž, který loni na jaře natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Za šíření poplašné zprávy spáchané v době nouzového stavu mu hrozí až 8 let vězení. Obžalobu podalo okresní státní zastupitelství v Plzni.
Muž se loni v nemocnici domáhal toho, aby lékaři podali jeho nemocné matce ivermektin a obviňoval lékaře a zdravotníky, že nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat. Informaci o podání obžaloby, kterou přinesla Česká televize, potvrdila náměstkyně okresního státního zástupce Kateřina Brožová. Obžaloba už dorazila na okresní soud, datum jednání zatím nebylo nařízeno.
Policie muže obvinila loni v srpnu z šíření poplašné zprávy a z pomluvy. „Vyšetřováním případu bylo zjištěno, že zveřejněné zvukové i obrazové záznamy pořízené obviněným jsou způsobilé způsobit nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva tím, že rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a dále svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Veronika Hokrová.
Muže pustili zdravotníci v době vrcholící jarní pandemie na covidové oddělení za jeho matkou, která byla ve velmi špatném stavu. Sám v nahrávce připustil, že ho za ní pustili, aby se s ní rozloučil, protože umírala. Už před nákazou covidem byla podle něj po mrtvici na polovinu těla ochrnutá. Podle jeho tvrzení ale nemusela na covid umírat, kdyby jí lékaři podali ivermektin. Na oddělení muž začal tajně natáčet videa se zdravotníky, svojí matkou, která už téměř nekomunikovala, i dalšími pacienty. Neustále se domáhal toho, aby matce lék okamžitě podali.
Zdravotníci muži například marně vysvětlovali, že jeho matce akutně selhávají ledviny a v takovém případě lék nelze podat. Podání léku se muž domáhal i podle zveřejněné nahrávky telefonátu u přednosty kliniky. I ten mu vysvětloval, že účinnost léku není prokázaná a nejsou prokazatelné výsledky ani doporučení odborných společností. Muž ale tvrdí, že je účinný. „Na to nepotřebuji být lékař, abych toto věděl,“ uvedl.
Proti zveřejněnému videu se hned v březnu ohradil ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek a uvedl, že nemocnice podala na jeho autora trestní oznámení. „Svým chováním zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a o co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň,“ uvedl tehdy Šimánek.
Zdroj :ČTK


















