Muž na Břeclavsku trávil zvířata zakázaným jedem

5.7.2022
Redakce

Kriminalisté dopadli muže, který podle nich trávil na Břeclavsku zvířata, včetně kriticky ohrožených dravců, nebezpečným karbofuranem. Na případu pracovali 15 měsíců. Karbofuran je velmi silný jed a jeho držení je zakázané.

Vyšetřování začalo po nálezech několika uhynulých zvířat, u kterých se prokázala otrava karbofuranem. Všechny nálezy byly v okruhu jednoho kilometru, a tak policisté začali pátrat v okolních obcích. Jak nálezů uhynulých zvířat i nalezených nástrah přibývalo, postupně zužovali okruh možných podezřelých.

„Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim nakonec jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů. Kriminalisté tak u něj provedli domovní prohlídku, při které zajistili otrávené nástrahy a nádobu s jedem,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka. Pod tíhou důkazu se muž ke kladení nástrah přiznal. Řekl, že cílem byly kuny a lišky, které mu chodily na slepice a holuby.

K objasnění případu napomohla spolupráce s Českou ornitologickou společností. Organizace mapuje pohyb dravých ptáků a policii v dubnu minulého roku oznámila i nález prvního uhynulého dravce, kriticky ohroženého luňáka červeného.

Muž je nyní obviněný z několika trestných činů, jednak v souvislosti s přechováváním zakázaného karbofuranu, jednak kvůli týrání zvířat a neoprávněnému nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Hrozí mu až šestileté vězení.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte