Archeologové ze společnosti Archaia Brno učinili pozoruhodný objev na staveništi v Oslavanech na Brněnsku. Při výzkumu narazili na neobvyklý hrob muže z mladší doby kamenné, který byl pohřben v sedící poloze. Tento nález je považován za mimořádně vzácný a vyvolává řadu otázek.
Vedoucí výzkumu Michal Bučo popsal, jak při odkrývání jednoho z objektů narazili nejprve na lidskou lebku. Postupným odkrýváním terénu zjistili, že se jedná o kompletní kostru muže ve věku 25 až 30 let. Spolupráce s antropologem Zdeňkem Tvrdým z Moravského zemského muzea odhalila zajímavé detaily o životě tohoto pravěkého člověka.
Analýza kostry ukázala, že muž v mládí trpěl nedostatkem potravy, což se projevilo na jeho zubní sklovině. Navíc měl problémy s paradentózou a záněty šlach a kloubů, což svědčí o náročném životě v té době. V hrobě byly nalezeny i milodary v podobě polotovarů štípaných nástrojů, čepelí a keramických zlomků.
Archeologové zatím nemají jednoznačné vysvětlení pro pohřeb v sedící poloze. Dřívější teorie o nedostatku času nebo obtížích s kopáním hrobu v zimě se nezdají být pravděpodobné vzhledem k malému počtu takových nálezů. Bučo se přiklání spíše k rituálním důvodům.
Výzkum v Oslavanech probíhá od roku 2021 a bude pokračovat v závislosti na postupu stavebních prací. Dosud byly prozkoumány oblasti pro budoucí retenční nádrže a silnice v nově vznikající čtvrti. Tento unikátní objev přináší cenné informace o životě našich předků v mladší době kamenné a může pomoci lépe pochopit jejich pohřební rituály a společenské zvyklosti.