Muže na koloběžce do nemocnice transportoval vrtulník

23.6.2022
Jaroslav Svoboda

Muž na koloběžce boural a porušil mnoho paragrafů, o kterých ani nevěděl. Po leteckém transportu skončil v péči lékařů. Policisté v této souvislosti varují, že ne vždy musí být koloběžka nutně koloběžkou, zejména pak v provozu na silnicích.

Koloběžka není koloběžkou? Že to zní nepochopitelně? Své o tom ví muž z Hodonínska, který jel na tomto prostředku před dvěma týdny přes Hodonín. „Při nehodě se střetlo osobní vozidlo s elektrokoloběžkou. Řidič koloběžky chtěl v křižovatce odbočovat vlevo, ale nedal přitom přednost v jízdě protijedoucímu osobnímu vozidlu. Uprostřed křižovatky se obě vozidla střetla, řidič jednostopého vozidla, který neměl hlavu chráněnu přilbou, skončil zraněný na vozovce a následně byl letecky transportován do nemocnice,“ uvedl k nehodě policejní mluvčí Petr Zámečník.

Pozor na SMS, které vypadají jako od České pošty. Muž přišel o 400 tisíc

Při vyšetřování této nehody ale policisté zjistili další pochybení zraněného muže. „Dle platné legislativy se totiž nejedná o elektrokoloběžku, ale o motorové vozidlo (malý motocykl). Proto řidič takového vozidla musí mít platné řidičské oprávnění pro danou skupinu a za jízdy na tomto vozidle používat ochrannou motocyklovou přilbu. Takové vozidlo dále musí být řádně registrováno, musí mít přidělenou registrační značku a mít uzavřenu tzv. zákonnou pojistku. Zmiňovaný řidič se tak kromě nedání přednosti bude zodpovídat z dalších porušení zákona, kdy pokuty za ně mohou dosáhnout až k desítkám tisíc korun,“ vysvětluje dále mluvčí Zámečník.

Zbystřit by proto měli majitelé podobných koloběžek. Vozidla, která nemají charakter, výkon motoruje vyšší než 1000W nebo maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, nejsou považována za motokoloběžky, ale za motorová vozidla podléhající registraci se všemi platnými podmínkami dle příslušných zákonů,“ dodal mluvčí Zámečník.

Policisté ale zároveň upozorňují, že není výjimkou, když majitele podobných vozidel uvádějí v omyl samotní prodejci, kteří uvádějí nepřesné nebo mylné informace. Policisté však při silničních kontrolách nebo řešení dopravních nehod postupují dle platných zákonů.

Zdroj: Policie ČR


Témata:

Nepřehlédněte