Muzejní noc se blíží. Co si připravilo Brno?

17.5.2022
Redakce

Do 18. ročníku muzejní noci v Brně se zapojí 27 institucí, pro zájemce zůstanou velké kulturní instituce, ale i menší galerie otevřené i po setmění tuto sobotu 21. května. Místy bude program i v ukrajinštině. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Moravská galerie v Brně.

Mezi institucemi, které připravily program pro návštěvníky, tentokrát nebude chybět ani hojně navštěvované Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum či Muzeum města Brna, které se loni z provozních důvodů zúčastnit nemohly. Letos poprvé za zapojily i Muzeum města Tišnova a Galerie Josefa Jambora, obě ve správě Městského kulturního střediska Tišnov. Další novinku nadcházející Muzejní noci nabídne také Moravská galerie, která návštěvníky pozve do zrekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Tématem letošního ročníku akce je mobilita, která odkazuje na čilý pohyb návštěvníků nočním městem. Dopravu mezi jednotlivými muzei a galeriemi zajistí jako obvykle autobusy dopravního podniku, kromě nich budou moci návštěvníci opět využít i sdílená kola.

Vzhledem k tomu, že i do Brna přišli lidé utíkající před válkou na Ukrajině, pořadatelé chtějí rozšířit povědomí o akci právě i v ukrajinské komunitě, která ve městě našla svůj nový domov. „V programové brožuře Brněnské muzejní noci je vyčleněna sekce v ukrajinském jazyce, která nabízí praktické informace o konané akci i stručný přehled zapojených institucí, které nabízejí vybraný program také v ukrajinském jazyce či jazykově bezbariérové formě. Například Kino Art zve na hraní videoher na filmovém plátně a pásmo pohádek pro ukrajinské děti a mládež,“ uvedla za pořadatele Kristýna Synková.

Kromě stálých expozic a aktuálních výstav si návštěvníci budou moci vybrat i z pestrého doprovodného programu. Jde například o rukodělné workshopy v ateliéru Artissimo, kabaretní queer show v Industře nebo laserovou projekci v Domě umění. Početné zastoupení mají i programy pro děti, na které čeká například workshop výroby vlastních skicářů v Moravské galerii, dinosauří dílnička v Muzeu ve Šlapanicích či napínavá cesta za pokladem ve VIDA! science centru.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte