Část stálé expozice, nazvané Rozečtený svět, která pojednávala o Karlu Hynku Máchovi, nahradily fejetony Jana Nerudy. Ukazuje co lidé na konci 19. století očekávali od nástupu nových technologií. Téma doprovází nerudovský sci-fi film, krátký hraný snímek podle ojedinělé Nerudovy vědecko-fantastické povídky. Text nazvaný 1890 publikoval pod pseudonymem v roce 1878 v Humoristických listech. Na stejné téma psal Neruda fejetony, nikoli povídky, prvky sci-fi lze hledat i v jeho básnické sbírce Písně kosmické.
Expozice o Neumannovi se snaží odpovědět na otázku, zda dekadentní básnickou tvorbu může ovlivnit pobyt na venkově. Autor expozice, která nahradila výstavu o Otokaru Březinovi, Lukáš Prokop, kterého s Neumannem spojuje vášeň k rybaření a houbaření, se při tvorbě rozhodl zaměřit především na Neumannovo venkovské období v Bílovicích nad Svitavou a hledání kontrastů mezi básníkovou osobností a jeho tvorbou v předválečném období. Těšit se můžete na jednu velice nevšední kuličkovou dráhu, řadu písemností i některé předměty z Neumannovy pozůstalosti.
Expozice o T. R. Fieldovi nahradila dosavadní místnost, která pojednávala o Josefu Váchalovi. Field proslul třemi básnickými sbírkami z 30. let 20. století. „Název místnosti Špatně jsem dopad odkazující na opakované poznámky v autorových diářích vypovídá o pocitech vyloučenosti a nezdaru. Dnes je však Field vnímán jako jedinečný tvůrce svérázné mytologie a odpůrce zavedených forem jazyka i vyprávění,“ uvedl za muzeum Ivan Adamovič.
K novým expozicím Muzeum literatury vydává výbor z textů S. K. Neumanna a sebrané Nerudovy fejetony o technice a pokroku, chystají se doprovodné programy.
Zdroj: ČTK