• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Muzeum v Lomnici nad Popelkou pořádá už po dvaadvacáté výstavu betlémů

  2.12.2023
  Fefík

  Rok s rokem se sešel a lomničtí muzejníci opět pro své věrné návštěvníky připravili poslední výstavní akci sezony – tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též jiných institucí nebo sbírek soukromých.

  Specifikem letošního ročníku bude prezentace části sbírky manželů Poslušných, kteří vlastní několik stovek různorodých betlémů a dlouhodobě se touto problematikou zaobírají.

  „Druhým velkým zdrojem bude kolekce exponátů z Třebechovického muzea betlémů, s nímž lomnické muzeum v loňském roce navázalo plodnou spolupráci. Kolegové z tohoto středobodu betlémářství severovýchodních Čech nám zapůjčili jak betlémy historické, tak i současnou tvorbu. Na oplátku jsme jim poskytli velký skříňový betlém od rovenského faráře Františka Kocmana (na snímku), který zde bude vystaven po dvě sezony, což je pro lomnické betlémářství i zdejší muzeum velkou poctou,“ uvedl ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.

  Premiéru bude mít rozměrné polychromované dílo významného podkrkonošského řezbáře Antonína Šíra z Levínské Olešnice, s orientální architekturou s čtyřiceti kusy detailně zpracovaných figurek a s vymalovanou dálinou v pozadí.

  Z medu, mouky a voňavého koření. Turnovská výstava o včelařství a perníkářství regionu

   

  Zajímavostí jistě bude skříňový betlém s králickými figurkami a „Klanění pastýřů“, vyřezané z jednoho kusu pařezu Františkem Mühlem z Heřmanic, s jehož jménem se už návštěvníci muzea mohli setkat na předešlých výstavách.

  „Dalším podobným počinem bude reliéfní betlém, zhotovený novopackým řezbářem panem Ladislavem Dvorským, který, bohužel, v loňském roce zemřel. Jedná se o jednu z jeho posledních realizovaných prací na zakázku,“ uvedl dále ředitel Drahoňovský. „Z jiných představených řezbářů a jejich děl, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hlaváče, Cejnara, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Tittla, Dubskou, manžele Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří.“

  Po delším čase bude vystaven nejstarší muzejní trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794. Chybět nebudou ani různorodé betlémky paní Ireny Skalské z Prahy, umístěné například v exotických plodech, proutí, na kůře, ve skle, v oříšku, paličkované nebo z ovčího rouna, dále z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové a skleněné plastiky Jiřího Ryby, z paličkované krajky autorky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad. Dětská dílka zastoupí výtvory Pavly Drahoňovské a Štěpánky Soukupové.

  Hopíky, krasohledy, magická tabulka nebo céčka. Výstava v Severočeském muzeu zve na retro Vánoce

   

  „Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v předešlých ročnících připraví v nově rekonstruovaném prvním poschodí opět koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně renovovaných kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod vánoční stromeček,“ uzavřel Jan Drahoňovský.

  Návštěvníci si budou moci opět zakoupit kromě běžně nabízeného sortimentu různé vánoční zboží, pohlednice (včetně široké palety oblíbených zimních vydaných akademickým malířem Jiřím Škopkem), vystřihovací betlémy mnoha proveniencí, světelné okenní portály, skleněné figurky, perníčky, věnečky a další různorodé vánoční dekorace. Novinkou budou speciální vánoční kalendáře.

  Výstava betlémů potrvá do 6. ledna příštího roku.

  Zdroj: MMaG Lomnice n/P  Nepřehlédněte