Muzeum v Turnově získalo z USA šperk starý více než sto let

26.11.2021
Jan Štoll

Muzeum v Turnově získalo z USA šperk starý přes sto let, považuje to za mimořádný úspěch. Jde o secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy. Vějířovitě prolamovaný šperk z roku 1909 je z produkce turnovské šperkařské školy.

Šperk dosud patřil Heleně Frostové žijící v Kalifornii, dostala ho od svého strýce a bohatého pražského kožišníka. „Po sňatku s americkým tenistou Johnem W. Frostem jej v roce 1957 odvezla s sebou do Spojených států,“ uvedla mluvčí muzea Marcela Beranová. Frostovou zajímal původ šperku, a tak se s tímto dotazem obrátila na kurátora sbírky šperku turnovského muzea Miroslava Cogana. Návrh tohoto závěsu nalezl ve sbírce předlohových návrhů profesora Antonína Karče na listu datovaném 12. května 1909.

„To, že byl závěs ve šperkařské škole i zhotoven, stvrzuje punc s písmeny TS, který po našem dotazu majitelka na uzávěru řetízku nalezla. A dokládá to nakonec i zlacená viněta C. k. Odborná škola zlatnická v Turnově na polstrování originálního pouzdra, v němž je závěs po celou dobu uchováván,“ řekl Cogan. Podle něj měli eminentní zájem šperk získat. „Akceptovali jsme proto navrženou cenu 2000 dolarů (přibližně 44 tisíc Kč) plus náklady na poštovné. Cena v souhrnu nepřekračuje ceny autorských a sběrateli vyhledávaných secesních šperků na našem trhu, například z dílny Marie Křivánkové,“ dodal kurátor.

Ve sbírce muzea byly dosud školní práce z turnovské šperkařské školy zastoupené jen souborem drobných žákovských rytin v drahokamech a díky koupi Karčovy pozůstalosti před 13 lety i soupravou hřebenů. „Proto je pro turnovské muzeum výtvarně i řemeslně hodnotný a autorsky i časově přesně určený závěs zásadním přírůstkem,“ dodala Beranová. Muzeum chce připomenout význam Antonína Karče (1879 – 1952) nejen pro turnovskou školu, ale i české zlatnictví v příštím roce. K 70. výročí jeho úmrtí plánuje rozšíření expozice v muzejní Klenotnici o další prokázané realizace Karčových návrhů.

ČTKNepřehlédněte