Muži bez domova najdou zázemí v Malešickém zámku

3.5.2022
Redakce

V Praze 10 se v květnu otevřelo nízkoprahové denní centrum a noclehárna pro muže bez domova starší 55 let. Objekt v areálu Malešického zámku nechala za 21 milionů korun opravit pražská organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). Zařízení pro lidi bez domova v něm provozuje nezisková organizace Armáda spásy (AS).

„Tato služba se tady otevírá jako součást decentralizace objektu Tusarova,“ řekla radní Milena Johnová.

Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše, které sídlí v Praze 7 a kde služby osobám bez přístřeší poskytuje Armáda spásy, bylo podle ředitele pražské pobočky AS Jana Desenského vybudováno v 90. letech minulého století. Koncepce zařízení nyní podle něj nevyhovuje nynějším potřebám, kdy se prosazuje komunitní podoba služeb. Zařízení v pražských Holešovicích se proto upravuje a služby se přesouvají do nových menších zařízení na různých místech v Praze. V zařízení v Tusarově ulici by měl podle Johnové po dokončení decentralizace služeb zůstat azylový dům se 60 lůžky. Dosud služby tamního denního centra využívalo přes 100 lidí a v noclehárně přespávalo asi 60 osob, doplnila radní.

Nové zařízení v areálu Malešického zámku je otevřeno od 1. května a bude v provozu 24 hodin denně, informoval za provozovatele Desenský. V denním centru může být podle něj v jednu chvíli až 30 mužů, noclehárna nabízí 28 lůžek.

V Praze žije podle odhadů CSSP asi 4000 až 5000 osob bez přístřeší. Ztrátou bydlení je aktuálně ohroženo až 160 tisíc lidí, řekla Johnová s odkazem na statistiky CSSP.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte