Muži na Brněnsku naletěli internetovým podvodníkům, přišli o statisíce

22.5.2022
Jan Štoll

Policie na Brněnsku se zabývá dalšími několika případy podvodů přes internet, kdy poškození přišli o statisíce. V součtu jde o více než milion korun. Například jeden z poškozených si nechal do počítače nainstalovat program pro vzdálenou správu, přišel skoro o 400 tisíc korun.

O peníze přišel šestapadesátiletý muž. Policejní mluvčí Bohumil Malášek  uvedl, že touha po zhodnocení uspořených prostředků muže navedla k registraci na stránkách údajných finančních specialistů. „Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Při prvním telefonátu zaplatil vstupní asi pětitisícový poplatek. Krátce na to mu volal obchodní specialista, který mu pomohl do počítače nainstalovat program na jeho vzdálenou správu. Pak už zbývalo se jen přihlásit do internetového bankovnictví,“ popsal mluvčí způsob podvodu.

Transakce na účtu už dělal obchodník sám. Hned v prvních minutách vyvedl bez vědomí majitele z účtu skoro 400 tisíc korun.

O peníze přišel i sedmatřicetiletý muž, kterému podvodník zavolal se sdělením, že jeho bankovní účet byl napaden a bylo by vhodné peníze převést na jiný účet. „Volající ochotně sdělil číslo účtu i poradil, jak transakci provést. Až po jejím dokončení muže napadlo, že by si mohl své počínání ověřit na lince banky,“ uvedl Malášek. Na lince poškozenému muži sdělili, že takový hovor od nich nebyl a že naletěl podvodníkovi. Také on přišel téměř o 400 tisíc korun.

Inzerát nabízející osobní automobil Ford zveřejněný na internetu zase zaujal třiapadesátiletého muže. „S prodávajícím se rychle dohodl a dopředu odeslal na zahraniční účet peníze za auto i dopravu. Tím ale do té doby vstřícná a konstruktivní komunikace skončila. Navíc internetové stránky prodejce se obratem staly neaktivními,“ uvedl Malášek. Poškozený tak přišel o více než čtvrt milionu korun.

ČTK/STO


Témata:

Nepřehlédněte