• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Muži schvalovali střelbu na filozofické fakultě

  28.12.2023
  Simona Knotková

  Středočeská policie se zabývá dvěma případy podněcování a schvalování tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze. Obdobný případ vyšetřují policisté z Jablonecka v Libereckém kraji. Ve středu policie uvedla, že se v celém Česku zabývá zhruba šesti desítkami případů, které souvisí s tragickou střelbou.

  Střelbu na sociálních sítích schvalovali ve středních Čechách dva muži, z Kolínska a Mladoboleslavska. Za podněcování k trestnému činu jim hrozí až dva roky vězení, řekl ve čtvrtek mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Čtyřiadvacetiletý muž z Tanvaldu je podezřelý z přečinu schvalování trestného činu. Podle jablonecké mluvčí policie Dagmar Sochorové mu hrozí až rok vězení.

  V případu dvou mužů ze středních Čech šlo o příspěvky na sociálních sítích. „Kdy proti oběma mužům je nyní vedeno trestní řízení, a to pro paragraf 365 a 364 trestního zákona, což je schvalování trestného činu a podněcování k trestnému činu,“ řekl Truxa. S mužem z Kolínska zahájila policie trestní stíhání, muži z Mladoboleslavska policisté sdělili podezření, doplnil mluvčí.

  I muži z Tanvaldu na Jablonecku sdělili policisté zatím jen podezření ze spáchání přečinu schvalování trestného činu. „Podezřelý na sociální síti pod svým profilem veřejně svými komentáři schvaloval zločin aktivního střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze,“ uvedla Sochorová.

  Střelec před týdnem ve čtvrtek v budově FF UK na Palachově náměstí v Praze zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie ve škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie spojila také s dvojnásobnou vraždou v Klánovickém lese z 15. prosince. V domě pachatele policie našla dopis, ve kterém se střelec ke klánovickému případu přiznal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte