Milovali ho i ateisté
Nejoblíbenější papež všech dob, miláček věřících i ateistů a jedna z nedůležitějších osobností 20. století, je v Praze již po čtvrté. Poprvé to bylo v roce 1990, kdy jej pozval tehdejší prezident Václav Havel. Jan Pavel II. neváhal a okamžitě přijal, přestože se papežské cesty obvykle připravují několik let. Nejmladší papež 20. století, sportovec, herec a básník s velkým smyslem pro humor byl jiný. Do Prahy se vydal bez dlouhého plánování a jeho návštěva byla velmi emotivní už od chvíle, kdy vystoupil z letadla a políbil zem. K Česku měl blízký vztah a tehdejšího prezidenta Václava Havla si velice vážil. Letos uplyne dvacet let od chvíle, kdy do České republiky zavítal naposledy.
V muzeu papeže Jana Pavla II. slavnostně uvítal polský kněz a děkan lanškrounský Zbigniew Czendlik slovy: „Kdyby nebylo papeže Jana Pavla II., nebyl bych knězem a tudíž bych ani nežil v tak krásné zemi, jakou je Česká republika. Považuji se tak trochu za dítě Jana Pavla II. Když byl Karol Wojtyła v roce 1978 zvolen papežem, krátce na to v roce 1979 navštívil rodné Polsko. U této příležitosti si moji rodiče koupili nový barevný televizor, aby papeže viděli v barvě. I náš všední život dennodenní šedi se najednou stal barevnějším, Jan Pavel II. do něho vnesl světlo a naději.“ Přijetí významné návštěvy proběhlo za účasti polské velvyslankyně v České republice Grażyny Bernatowicz.
Audience u svatého otce
Audienci u svatého otce si už nenechali ujít například herečka Simona Postlerová, princezna a operní diva Zdenka Belas Lobkowicz nebo delegace ze Sdružení Neratov pátera Josefa Suchára.