• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na Blanensku jezdí autobusy na hybridní pohon. První v Česku

    8.10.2021

    Od října jsou v provozu nové linkové autobusy na hybridní pohon. Cestující patří mezi první v republice, kteří si jízdu hybridními autobusy na pravidelných spojích vyzkoušeli. Autobusovou dopravu na Blanensku od října zajišťuje jihlavská firma Icom transport, na trasách nahradíla ČAD Blansko.

    Autobusy od jezdí kromě Blanenska i v části Vyškovska a Brněnska. „Na dopravní pokrytí těchto oblastí jsme pořídili celkem 57 nových autobusů. Většinu tvoří autobusy značky Setra, šest autobusů značky Mercedes-Benz Citaro jsou hybridní vozy. Ty oproti vozům se spalovacím motorem uspoří až osm a půl procenta pohonných hmot. Čtyři hybridní autobusy jsou připravené přímo pro Blanensko a Boskovicko,“ uvedla za firmu Markéta Kadlecová.

    Pořízení hybridního autobusu vyjde zhruba na 6,5 milionu korun, jeho přínos je podle radnice nejen v úspoře paliva. Větší komfort by měli pocítit i cestující. Hybridní autobusy totiž méně vibrují a mají plynulejší a tišší rozjezd. „Kromě ceny jízd je pro nás zásadní právě komfort cestujících. Nové autobusy mají také výkonnou klimatizaci a dvojité sklo, aby byla teplota uvnitř co nejvíce stabilní,“ uvedl starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS).

    Nové autobusy pokryjí přepravu linek integrovaného dopravního systému kraje. Nový dopravce plánuje, že autobusy v barvách jihomoravského kraje ročně najezdí téměř šest milionů kilometrů. Přímo v Blansku ale bude linky městské hromadné dopravy i nadále obsluhovat původní firma, společnost ČAD Blansko. Ta novému dopravci, k němuž přešla i značná část řidičů ČAD, poskytne také zázemí přímo na hlavním autobusovém nádraží, kam budou linky integrovaného dopravního systému i nadále zajíždět.

    STO/ČTK



    Nepřehlédněte