• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na Břevnov se vrací posvícení

    Čtyřiadvacáté Břevnovské posvícení se po roce vrací do okolí Břevnovského kláštera. Zábava, dobré jídlo a pití, ale i nespočet řemeslných stánků ovládne místo od pátku 6. října a potrvá tradičně až do neděle.

    Posvícení na Břevnově začalo, jak už je několik let zvykem, už ve čtvrtek  5. října, a to třináctým ročníkem akce Kolotoče bez barier. Od 14.00 do 16.00 hodin se na Břevnov sjedou děti, které zatím neměly v životě moc štěstí. Bezplatně se mohou u kláštera točit, houpat, prostě bavit a radovat děti a mládež z ústavů, dětských domovů, stacionářů, rehabilitačních ústavů, i ty, které jsou v péči rodičů a trpí různým handicapem. Pro všechny byly připraveny také posvícenské koláče, nápoje a malé dárky, které vyrábějí děti z mateřské školky Jílkova v akci „Děti – dětem“. Partnerem této spolkové akce je sbírkový projekt Pomozte dětem, který společně organizují Nadace rozvoje občanské společnosti a Česká televize.

    V pátek 6. října už bude v provozu většina stánků a pouťové atrakce, opravdové posvícení vypukne na Břevnově v sobotu od rána. K jídlu budou pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová a hovězí šunka, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdlo a mnoho dalších chuťovek a specialit. Na zahnání žízně nebudou chybět stánky s pivem, medovinou, se sudovým vínem a burčákem. Břevnovský pivovar navíc předvede středověké vaření piva.

    Na Břevnově bude i letos postavena čím dál oblíbenější staročeská řemeslná vesnička, která nabídne zboží u stovky stánků různých řemesel, připraveny budou i dílničky pro děti a krčmy pro hladové žaludky. Kdo bude chtít, bude se moci podívat i na ukázky různých řemesel a předvede se také kejklíř Vítek.

    Program na pódiu začíná v sobotu i v neděli po obědě. Vystoupí kouzelník a soubory škol z Prahy 6, v sobotu zahrají k poslechu a případně i tanci skupiny Strahov a Vitamín, kejklíř Vítek předvede Ohňovou show. V neděli se představí publiku skupiny Šmrnc, Bolesti a ParadeMarche. Sobotní i nedělní večer vyvrcholí tradičním ohňostrojem.

    Po celou dobu posvícení, které tradičně pořádá Spolek břevnovských živnostníků, jsou přístupné prostory Břevnovského kláštera. Do areálu se neplatí vstupné, kdo bude chtít, může vystupujícím hodit příspěvek do klobouku.



    Nepřehlédněte