• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Frýdlantsku přibývá uhynulých divočáků nakažených africkým morem

  6.6.2023
  Simona Knotková

  Uhynulých divočáků nakažených africkým morem prasat na Frýdlantsku dál přibývá. Laboratoř potvrdila nákazu u dalších dvou zvířat, která našli v minulých dnech v katastru Horních a Dolních Pertoltic na Liberecku.

  Od začátku loňského prosince byla nákaza potvrzena u 21 uhynulých či ulovených divočáků na Frýdlantsku, sdělil v pondělí mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jeden případ moru potvrdila laboratoř počátkem května také u divočáka uloveného v 50 kilometrů vzdáleném Ralsku na Českolipsku.

  Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divočáků, proto je myslivci vyhledávají. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale přenašeči nákazy. „Nové nálezy nemají žádný vliv na platnost již dříve vydaných mimořádných veterinární opatření na Frýdlantsku,“ doplnil Vorlíček.

  V Libereckém kraji jsou v souvislosti s africkým morem, dvě vymezená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat – jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku a dohromady mají zhruba 430 kilometrů čtverečních. Nárazníkové pásmo – takzvané uzavřené pásmo I, které je obklopuje, zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou.

  Veterinární správa minulý čtvrtek zmírnila opatření, která platí v oblasti Ralska, v oblasti je znovu možné lovit a také turisté se už nemusí striktně držet vyznačených cest. „Pokud se však jedná o lov divokých prasat, platí pro něj poměrně přísná pravidla. Lovit divočáky mohou jen předem proškolení lovci. Každý ulovený kus musí být povinně vyšetřen na africký mor a musí být bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření,“ doplnil mluvčí SVS.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte