• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na havlíčkobrodské seniory si už online podvodníci nepřijdou

  4.4.2024
  Simona Knotková

  Více jak sto padesát seniorů dorazilo v minulém týdnu do havlíčkobrodského Městského divadla a kina Ostrov na krajské divadelní představení Senior na internetu.

  „Naším úkolem nebylo seniory vyděsit a odrazovat je od používání internetu a sociálních sítí, ale naopak je ve využívání moderních technologií podpořit a vysvětlit jim zásady jejich bezpečného užívání,“ popsal záměr akce radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.

  Nejčastěji se opakující podvody v online prostředí seniorům zahráli herci z jihlavského Divadla na Kopečku ve třech příbězích s názvem Falešný bankéř, Láska přes internet a Rychlé zbohatnutí. Ve všech případech šlo pachatelům o získání co největšího množství peněz, které často pro seniory představovaly jejich celoživotní úspory. V prvním případě jde o vylákání peněz pod záminkou falešně napadeného účtu a jejich ochrany výběrem a vložením na účet tak zvaně bezpečný, který však patří pachateli. Běžné jsou i podvody na online seznamkách, kdy pachatel má založený falešný účet a vydává se nejčastěji za vojáka, lékaře nebo námořníka, který padl do zajetí. S obětí se sblíží psaním velice líbivých zpráv a postupně žádá o finanční obnosy pod různými záminkami, např. pro zakoupení oblečení, jídla a třeba i letenky na cestu pro setkání s podvedenou osobou. Ani inzeráty propagující rychlé zbohatnutí inveLsticemi do kryptoměn nevěstí nic dobrého. Pachatelé lákají na rychlý výdělek, požadují přístupová hesla pro instalace různých programů a nakonec se dostanou do internetového bankovnictví oběti a převedou si všechny úspory.

  „Pevně věřím, že po zhlédnutí těchto scének už budou senioři daleko opatrnější a vždy si vzpomenou na herce, kteří se svou ukvapeností a nerozvážností dostali do velkých problémů. V závěru každé scénky proběhl i rozhovor se skutečným policistou, který upozornil na největší chyby při jednání s podvodníky a doporučil preventivní opatření, která mohou seniory ochránit,“ zdůraznil edukativní a preventivní charakter akce Tourek.

  Účastníci měli možnost se během akce i pobavit s poskytovateli seniorských služeb v daném městě. Známé písně Karla Gotta v podání dua Karel Gott revival Morava si společně ve druhé polovině akce zazpívali úplně všichni přítomní v sále.

  Další divadelní představení Senior na internetu se uskuteční 11. dubna ve Žďáru nad Sázavou, 9. května v Třebíči, 30. května v Pelhřimově a 13. června v Jihlavě. Pro jihlavské představení je nutné mít vstupenky, které je možné si zdarma vyzvednout na Senior Pointu v Jihlavě, Palackého 26.

  Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina


  Témata:

  Nepřehlédněte