Policie se zabývá dvěma obdobnými případy podvodu na Hodonínsku, falešný bankéř tam od dvou lidí získal dohromady čtyři miliony korun. Přesvědčil je, že někdo ukradl jejich identitu a žádá o úvěr.
Oba případy mají naprosto stejný scénář. Poškozenému muži se na jeho mobil ozval jiný muž, který se představil jako pracovník banky, řekl, že s ním chce dořešit detaily úvěru, o nějž podle něj poškozený žádal na druhé straně republiky. Poškozený však popřel, že by o nějaký úvěr žádal. „Proto od bankéře slyšel varování, že muselo dojít ke krádeži jeho identity nebo zneužití kopie občanského průkazu a je potřeba učinit bezpečnostní opatření, aby nedošlo ke krádeži jeho finančních prostředků na bankovním účtu,“ popsal mluvčí policie Petr Zámečník.
Za pár minut se poškozenému ozval údajný bezpečnostní pracovník banky a začal s ním vzniklý problém řešit. Aby zabránili škodám, nechal domnělý bezpečnostní expert vytvořit účet, kam měl podvedený muž nasměrovat své peníze, aby byly v bezpečí. Muž pak na tento účet přesměroval 2,5 milionu korun, poslal tak peníze podvodníkům.
O den později přišla stejným způsobem poškozená žena o 1,5 milionu korun. „Oba poškození se shodli na tom, že falešní bankéři a bezpečnostní experti působili velmi věrohodně, mluvili perfektní češtinou a v komunikaci se vyznali. Proto vzbudili důvěru, a poškození se tak nechali oklamat,“ uvedl Zámečník.
Policie upozorňuje na to, aby se lidé nedali tímto nebo podobným způsobem oklamat a nejednali pod nátlakem. Vzniklý problém by neměli řešit po telefonu, ale v kamenné pobočce své banky.
Zdroj: ČTK