• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na holešovickém Výstavišti je opraven další objekt

  6.2.2023
  Martin Solar

  Do finále dospěla oprava bývalá restaurace Bohemia na pražském Výstavišti. Budova umístěná v horní části areálu prošla po letech chátrání kompletní a velmi náročnou rekonstrukcí s cílem zachovat její historický ráz.

  Budova bývalé plzeňské restaurace z roku 1891 bude sloužit pro rozmanité účely jako konference, výstavy, módní přehlídky, komorní koncerty a další kulturní akce nebo společenská a obchodní setkání. S trvalým provozem se počítá až po dokončení celkové opravy vedlejšího průmyslového paláce.

   

  „Budova Bohemia patří vedle Průmyslového paláce k historicky nejvýznamnějším objektům na Výstavišti. Jsem moc rád, že byla zachována a velmi citlivě renovována, díky čemuž můžeme našim návštěvníkům a obchodním partnerům nabídnout další unikátní místo pro řadu ať už kulturních akcí nebo společenských setkání. Přestože rekonstrukce vyžadovala skutečně rozsáhlé úpravy a zachovány byly prakticky jen obvodové zdi, střechy zázemí a věžiček, podařilo se zachránit další historický objekt, který si svou budoucnost bezesporu zaslouží,“ uvedl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s.

  Objekt prošel obnovou podle projektu architektonické kanceláře SGL PROJEKT s.r.o., Ak. arch. Jiřího Javůrka a Ing. Heleny Literové. Celkový rozpočet rekonstrukčních prací činil 87,7 milionů korun. Budova nabízí přízemní prostorný sál pro společenské a kulturní akce, módní přehlídky, komorní koncerty, vernisáže, tiskové konference a další eventy různého zaměření. Budoucím návštěvníkům jsou k dispozici v horním patře také dva salonky pro obchodní jednání, komorní setkávání či prezentace výrobků a služeb. Kapacita budovy je 164 osob.

  Budova Bohemia byla původně vystavěna jako restaurace v rámci Jubilejní zemské výstavy v roce 1891, patří tedy k nejstarším stavbám na Výstavišti. Traduje se, že prvním nájemcem restaurace byl hoteliér a restauratér Václav Petzold, pod jehož jménem je restaurační pavilon veden v seznamu památek.  Jako restaurace sloužila Bohemia i v následujících letech, a to až do druhé poloviny 20. století. Posledních dvacet let byl objekt nevyužíván, ani před tím se však o nějakých investicí do jeho stavu nedá příliš hovořit.

  Na Výstavišti pokračují i další práce na jeho revitalizaci. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel plavecký bazén prošel, který nově nabízí rozšířené saunové zázemí, v plném proudu pokračovaly rekonstrukce Průmyslového paláce i divadla Spirála a společnost Výstaviště Praha, a.s., převzala do své správy Holešovickou tržnici.

  „Co se týče rekonstrukčních a revitalizačních prací na Výstavišti, v tomto roce, resp. na jeho konci počítáme s počátečními přípravami na zahájení provozu divadla Spirála, během roku pak s dokončením vybavení pavilonu J, v plánu je také instalace veřejného osvětlení ve spodní části areálu nebo dokončení revitalizace střech Křižíkových pavilonů. Ve výčtu nesmíme zapomenout ani na plánované dokončení rekonstrukce střech a fasád Lapidária a dokončení realizace kamenné dlažby na komunikaci mezi bazénem a Pyramidou, kde nyní probíhají intenzivní práce. Další plány máme také s Maroldovým panoramatem, kde probíhá příprava projektové dokumentace k zatemnění, videoprojekcím či galerijnímu osvětlení,“ uzavřel výčet očekávaných událostí Tomáš Hübl.

  Milovníci sportu a pohybu se pak mohou od května těšit na několik novinek v parkové části areálu u Bruselské cesty, které zpříjemní sportovní výkony a dodají větší pohodlí. Konkrétně jsou to nové sprchy, toalety a úschovna, nově zde vzniká také kavárna a půjčovna sportovního vybavení.  Nepřehlédněte