• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na hradu Loket ožijí vymizelá řemesla

  14.2.2024
  Simona Knotková

  Hrad Loket na Sokolovsku vybuduje kulturní a kreativní centrum, které návštěvníkům představí tradici regionálních řemesel.

  Záměrem je oživit typická řemesla, která vymizela a jsou dochována pouze skrze předměty uložené v depozitáři hradu. Městská památka dostala na projekt dotaci z evropských fondů. S otevřením se počítá v příštím roce, řekla ředitelka hradu Jana Těžká.

  Hlavním cílem bude podle ředitelky připomenout umění našich předků, předat ho další generaci a napomoci znovuobnovení této charakteristické umělecké tvorby také v praxi. Jde o řemeslné ztvárnění stříbrných šperků s granátovým zdobením, porcelán, perníkové formy a modrotiskem zdobený textil či vyšívané hedvábné šátky. Právě existence modrotisku v okolí města Lokte není u veřejnosti příliš známá, uvedla ředitelka.

  „Návštěvníci centra si budou moci tyto činnosti vyzkoušet a odnést si předmět domů. Budou se tam moci třeba jen kreativně inspirovat a tu inspiraci pak aplikovat do svého života – podnikání, bydlení či designu. Mohou se inspirovat jak vzory, tak i tvary či barevnými kombinacemi vystavených předmětů, kterých máme několik tisíc a budou tam prezentované,“ řekla Těžká.

  Náklady na stavební práce a vybavení centra jsou 40 milionů korun. Dotaci 32 milionů získala správa památky z ministerstva kultury z výzvy na rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Rozpracovaný je projekt, který by měl být dokončen v polovině roku. Poté chce vedení hradu vybrat zhotovitele a zahájit stavební práce.

  Centrum bude umístěné zčásti v prázdných místnostech, které jsou v původním stavu ze 70. let. Další část obsadí prostory restaurace a nynější expozici porcelánu. S dokončením se počítá v příštím roce. Řemeslné dílny budou cílit na návštěvníky hradu a historického města i na místní obyvatele. Otevřené budou celoročně, stejně jako loketský hrad.

  Hrad Loket měl loni rekordní návštěvnickou sezonu. Hradní branou prošlo 160 000 lidí, z toho dvě třetiny návštěvníků byly z tuzemska a zbytek cizinci. Řadí se tak mezi nejnavštěvovanější památky Karlovarského kraje. Je v majetku města a provozuje ho obecně prospěšná společnost Hrad Loket. V letošním roce tam začne rozsáhlá rekonstrukce střech, která potrvá přes dva roky. Hrad bude zřejmě pod lešením. Provoz památky ale stavební práce nenaruší.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte