Na Ještěd pěšky nebo lanovkou. Přístup uzavře rekonstrukce silnice

Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro dopravu zcela uzavřený tříkilometrový úsek komunikace z Horního Hanychova na Výpřež. Na vrchol Ještědu tak bude možné se z krajského města dostat jen pěšky nebo lanovkami, pro automobily bude přístupný z druhé strany Ještědského hřbetu od Křižan a Proseče pod Ještědem. Práce skončí až příští rok, řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Komplikací bude uzavření silnice pro turisty, ale hlavně pro obyvatele Podještědí, kteří přes Ještěd denně dojíždějí do Liberce za prací nebo do škol. Budou muset Ještědský hřbet objíždět přes Kryštofovo Údolí nebo Český Dub. Přes ten povedou i objízdné trasy autobusů. Stavět by se mělo do listopadu, než začne sněžit a znovu budou podle Svitáka práce pokračovat příští rok na jaře, jakmile to počasí dovolí.

Silnice prošla opravou v roce 2008 před lyžařským šampionátem. Tehdy ale jen odfrézovali horní vrstvy vozovky a položili nový asfalt, zásadnější obnova se nedělala. Teď čeká frekventovanou komunikaci kompletní rekonstrukce včetně podloží, opěrných zdí a odvodnění. Silnice dostane svodidla a nové dopravní značení. „Silnice je v takovém stavu, že reálně hrozí, že by v nejbližších letech mohlo dojít k sesuvu silnice, protože je ve strmém svahu,“ doplnil Sviták.

Covidová nálepka na vysvědčení. Děti z liberecké školy mají známky zakryté

Na stavbu za 84 milionů korun se kraji podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). „Silnice musí být zcela uzavřena, nechat ji otevřenou nebylo kvůli rozsahu stavebních prací možné. Jsou tam úseky, kde ani jednosměrný provoz nebude možný, protože tam dojde k odtěžení celého tělesa, stavbě mikropilotů a opěrných zdí a stavbě úplně nového tělesa silnice,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

vera/čtk

Včera, 18:15
Národní památkový ústav podruhé začal v soutěži hledat firmu, která opraví nejcennější část zchátralého hospodářského...
Včera, 17:08
Zelenomodrá skvrna neznámého původu se objevila na přítoku do třetí části jablonecké přehrady Mšeno. Šíření...
Včera, 13:22
Hraniční most z osady Jizerka do Orle v Polsku, který propojuje české a polské turistické...
Včera, 12:48
Město reklamovalo omítku na věži nedávno opravené fasády jablonecké radnice, kterou firma Syban uznala. Při...
9.7.2020
Pět let po ničivém požáru se památkově chráněná nárožní budova Kounicova domu v centru České...
8.7.2020
Technické muzeum v Liberci získalo do své expozice prvorepublikový motocykl Čechie Böhmerland s motorem 350...
8.7.2020
Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu muzea v Lomnici nad Popelkou pravidelně vyhrazeny již po...
8.7.2020
V Malé výstavní síni Liberec naproti radnici je až do 13. září k vidění výstava...
4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Reklama