Na jihlavské záchytce končí stále více žen. Jejich počet se za říjen zdvojnásobil

16.11.2021
Redakce

V protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě, která funguje pro celou Vysočinu, se v říjnu výrazně zvýšil počet žen. Zatímco v průměru tvoří asi desetinu klientů, v říjnu jich bylo přes 20 procent.

„Měsíčně máme zhruba stovku zachycených osob. Počet se nám zvýšil v létě, kdy číslo stouplo až na 130 a byli jsme na hranici kapacity. V říjnu jsme se dostali zpět do průměru, ale opravdu rapidně přibylo žen. Stalo se dokonce, že jsme měli tři ženy najednou,“ uvedl vedoucí stanice Lukáš Černý. V říjnu bylo na záchytné stanici 100 lidí, žen bylo 21.

Letos na protialkoholní záchytné stanici střízlivělo 1080 lidí. Je mezi nimi i muž, který tam letos strávil 39 nocí. „Jedna (noc) vyjde na 4000 korun, celkem tedy letos má zaplatit 156 tisíc korun. Uhradil ale dosud jenom 6900 korun,“ uvedla mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. Za pobyt na záchytce by měli letos lidé zaplatit 4,3 milionu korun, většinu ale dluží, zatím podle Černého uhradili necelých 1,5 milionu korun.

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má 11 lůžek. Všichni zaměstnanci jsou muži, k zajištění směny je potřeba pět pracovníků, dalších pět sanitářů je připravených na telefonu. Nemocnice provozuje jedinou protialkoholní záchytnou stanici v kraji dva roky, ročně v ní střízliví okolo 1200 lidí. Zákaz pití na veřejnosti nebo prodeje alkoholických nápojů z výdejních okének v době uzavření restaurací kvůli covidu-19 neměl na počet nocležníků vliv. V roce 2019 jich bylo 1201, loni 1198.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte