• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na jihočeském letišti zahájilo provoz Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině

  3.3.2022
  Jiří Bydžovský

  Na terminálu Jihočeského letiště České Budějovice dnes zahájilo provoz Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Centrum pro Ukrajince zasažené válkou zřídil Jihočeský kraj v úzké spolupráci s jihočeskými hasiči, policisty, Správou uprchlických zařízení, odborem azylové migrační politiky MV ČR, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Českým červeným křížem a dalšími organizacemi. 

  „Centrum bude fungovat v nepřetržitém provozu a jeho systém je jednotný pro všechna centra v každém kraji. Ukrajinští žadatelé o pomoc zde absolvují registrační proces. Vše, co je nutné pro pobyt v kraji, mají v asistenčním centru na jednom místě a na konci registračního procesu mají vše potřebné vyřízené. V asistenčním centru je kromě administrace také oddělený prostor pro odpočinek a možnost občerstvení,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

  Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, zajišťuje dočasné ubytování, které realizuje ve spolupráci se Správou uprchlických zařízení, Jihočeským krajem, Ministerstvem vnitra, i dobrovolníky. Dnes od sedmé hodiny ranní přijelo na letiště do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině po vlastní ose nebo dopravou HZS Jihočeského kraje přibližně 200 osob. „Naprostá většina z nich zatím nepožaduje ubytování. Z vytvořeného a stále aktualizovaného centrálního systému, ve kterém jsou možnosti ubytování a další pomoci, využilo dočasné ubytování zatím pouze jen několik osob,“řekla Matějů

  Dalším podstatným úkolem jihočeského profesionálního sboru je doprava ukrajinských uprchlíků. Hasiči se podílejí na jejich dopravě do asistenčního centra, následně pak řešíme kompletní dopravu z centra do míst dočasného ubytování,“ dodala mluvčí.

  Hasiči v asistenčním centru pro děti vytvořili hrací koutek a do dalšího odděleného prostoru pak připravili přibližně 50 lůžek se spacáky a dekami pro možnost nouzového přespání. Koordinují a podílejí se i na zajištění psychologické nebo duchovní pomoci.

  Zdroj:vz

     Nepřehlédněte